Příčiny defektů na pryskyřici

Příčin tvoření defektů, jako jsou skvrny či svraštění na epoxidové pryskyřici může být hned několik a jen v opravdu málo případech za to může samotná pryskyřice.

Co tedy může být příčinou těchto defektů?



Vysoká vzdušná vlhkost

Nejčastějším faktorem pro tvoření skvrn, svraštění pryskyřice nebo vytvoření škraloupů je vysoká vzdušná vlhkost. Nedoporučuje se pracovat s pryskyřicí při vysoké vlhkosti, stejně tak jako během deště, mlhy a v blízkosti vodních ploch. V ideálním případě byste měli pracovat v suchém a teplém, uzavřeném, ale větraném prostoru. Pokud pracujete s otevřenými okny, musíte si ohlídat vlhkost vzduchu ve vaší dílně. Snadným pomocníkem pro zjištění vlhkosti vzduchu je tento teploměr s vlhkoměrem. S epoxidovou pryskyřicí by se nemělo pracovat při vlhkosti vyšší než 30-40%.

Nízká teplota

Nízká teplota často v kombinaci s výše uvedenou vysokou vzdušnou vlhkostí zvyšuje možnost výskytu defektu. Doporučená teplota pro práci s pryskyřicí by neměla být nižší než +20 a vyšší než + 25-27 ° C. Abyste své odlitky ochránili před vznikem nehezkého filmu, můžete zapnout topení nebo ohřívač vzduchu, nikoliv však na plný výkon, teplota by měla být v doporučené hranici a měla by být konzistentní.

Přílišné použití barviv a přísad a alkoholů k odstranění bublin z epoxidové pryskyřice

Všechna barviva a další přísady vč. sprejů na odstranění bublinek se smí používat pouze v množství doporučeném výrobcem. Vždy buďte opatrní s přísadami, které používáte poprvé: doporučuje se nejprve vyzkoušet na malém množství pryskyřice, abyste viděli, jak materiál reaguje na konkrétní použitý produkt. Nikdy nepoužívejte barviva s obsahem vody, která by mohla nenávratně zničit váš výrobek a dokonce způsobit exotermickou reakci. Nepoužívejte ani barviva s obsahem silikonů nebo olejů.

Použití velkých plynových hořáků s vyměnitelnou kartuší

Tyto hořáky vypouštějí během provozu více oxidu uhličitého, což může také způsobit, že se na pryskyřici objeví nežádoucí film. Doporučuje se používat malé ruční hořákové zapalovače: jsou pohodlnější a bezpečnější.

Co dělat, když pracujete s pryskyřicí v oblasti s vysokou vzdušnou vlhkostí nebo máte v dílně nízké teploty?

1. Vybavte dílnu klimatizací nebo jinými metodami pro regulaci teploty a vlhkosti v místnosti, ve které s epoxidovou pryskyřicí pracujete.

2. Pracujte a nechte pryskyřici vytvrdnout v blízkosti zdrojů tepla.

3. Technika předběžné katalýzy je další možností, doporučujeme jí však pouze pro zkušené. Tato technika spočívá v tom, že necháte smíchanou pryskyřici v nádobě, dokud se nezačne zahřívat, a poté ji odlijete do formy. Jedná se o řízenou exotermickou reakci, kdy je velmi důležité, aby pryskyřice nedošla do velmi horkého stádia a nevyvřela. Při použití tohoto způsobu bude méně pravděpodobné, že vlhkost nebo nízká teplota vzduchu zkazí vaši práci a vytvoří na povrchu nežádoucí film. Tuto techniku používejte ideálně na menší množství pryskyřice (cca do 100 gramů hmotnosti), ve větších objemech by mohlo dojít k prudké reakci a velmi pravděpodobně prošvihnete časové okno pro odlití.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.