Příčiny defektů na pryskyřici

16375847473

Příčin tvoření defektů, jako jsou skvrny či svraštění na epoxidové pryskyřici může být hned několik a jen v opravdu málo případech za to může samotná pryskyřice.

Příčinou může být:

1. Vysoká vzdušná vlhkost je nejčastějším faktorem pro tvoření skvrn, svraštění pryskyřice nebo vytvoření škraloupů. Nedoporučuje se pracovat s pryskyřicí při vysoké vlhkosti, stejně tak jako během deště, mlhy a v blízkosti vodních ploch. V ideálním případě byste měli pracovat v suchém a teplém, uzavřeném, ale větraném prostoru. Pokud pracujete s otevřenými okny, musíte si ohlídat vlhkost vzduchu ve vaší dílně. Snadným pomocníkem pro zjištění vlhkosti vzduchu je předpověď počasí, která tuto informaci zpravidla obsahuje. S epoxidovou pryskyřicí by se nemělo pracovat při vlhkosti vyšší než 30-40%.

2. Nízká teplota často v kombinaci s výše uvedenou vysokou vzdušnou vlhkostí zvyšuje možnost výskytu defektu. Doporučená teplota pro práci s pryskyřicí by neměla být nižší než +20 a vyšší než + 25-27 ° C. Abyste své odlitky ochránili před vznikem nehezkého filmu, můžete zapnout topení nebo ohřívač vzduchu, nikoliv však na plný výkon, teplota by měla být v doporučené hranici a měla by být konzistentní.

3. Použití barviv a přísad a alkoholů k odstranění bublin z epoxidové pryskyřice, které nejsou doporučené nebo vyzkoušené výrobcem. Vždy buďte opatrní s přísadami, které používáte poprvé: doporučuje se nejprve vyzkoušet na malém množství pryskyřice, abyste viděli, jak materiál reaguje na konkrétní použitý produkt. Nikdy nepoužívejte barviva s obsahem vody, která by mohla nenávratně zničit váš výrobek a dokonce způsobit exotermickou reakci.

4. Použití velkých plynových hořáků s vyměnitelnou kartuší. Tyto hořáky vypouštějí během provozu více oxidu uhličitého, což může také způsobit, že se na pryskyřici objeví nežádoucí film. Doporučuje se používat malé ruční hořákové zapalovače: jsou pohodlnější a bezpečnější.

Co dělat, když pracujete s pryskyřicí v oblasti s vysokou vzdušnou vlhkostí nebo máte v dílně nízké teploty?

1. Vybavte dílnu klimatizací nebo jinými metodami pro regulaci teploty a vlhkosti v místnosti, ve které s pryskyřicí pracujete.
2. Pracujte a nechte pryskyřici vytvrdnout v blízkosti zdrojů tepla.
3. Technika předběžné katalýzy je další možností, doporučujeme jí však pouze pro zkušené. Tato technika spočívá v tom, že necháte smíchanou pryskyřici v nádobě, dokud se nezačne zahřívat, a poté ji odlijete do formy. Jedná se o řízenou exotermickou reakci, kdy je velmi důležité, aby pryskyřice nedošla do velmi horkého stádia a nevyvřela. Při použití tohoto způsobu bude méně pravděpodobné, že vlhkost nebo nízká teplota vzduchu zkazí vaši práci a vytvoří na povrchu nežádoucí film. Tuto techniku používejte ideálně na menší množství pryskyřice (cca do 100 gramů hmotnosti), ve větších objemech by mohlo dojít k prudké reakci a velmi pravděpodobně prošvihnete časové okno pro odlití.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení