Kateřina Bartošová a její ObDuro Jewellery

Povídali jsme si s Katkou Bartošovou z ObDuro Jewellery. Jak se dostala k tvoření s pryskyřicí? A jak dopadly její první výrobky?

Katko, představte se nám prosím.

Šperkařství se věnuji už zhruba od roku 2006. Moje začátky ale nebyly spojeny se šperky z pryskyřice. Zabývala jsem se šperky bižuterními a stříbrnými. Vyráběla jsem jednoduché náramky i náušnice pro známé a kamarády. Mojí prací se šperkařství stalo už jen o pár let později.

Kdy jste se poprvé setkala s epoxidovou pryskyřicí a proč jste se jí rozhodla sama vyzkoušet?
Šperky z pryskyřice jsem nejdříve viděla v zahraničí. Okouzlily mě. Koupila jsem si na zkoušku svůj první set a začala tvořit. Zajímalo mě, jak se s pryskyřicí pracuje, jestli je to složité a jak kouzelné budou výsledky.


Šperk z pryskyřice | ObDuro Jewellery

A byly první výsledky kouzelné?

No, byly spíš hororové! První pryskyřice, se kterou jsem pracovala nebyla kvalitní. K zalévání šperků se příliš nehodila. Velmi brzy změnila barvu, a to pro šperky, u kterých chcete nechat vyniknout jejich přirozenou krásu, nebylo dobré.

I přes první neúspěch jste to ale nevzdala.

Byla to překážka a já se nerada hned vzdávám. Začala jsem víc pátrat objevila pryskyřice, které se hodí k odlévání šperků. Dokonce i pryskyřice, které jsou ideální pro zalévání šperků s květinami. Díky vhodným materiálům se začalo dařit.


Šperk z pryskyřice | ObDuro Jewellery

Vzpomenete si na svůj první výrobek? Jak se vám povedl?

První výrobek nebyl vůbec dobrý. I dalších hodně výrobků nebylo dobrých. Ale postupem času jsem přišla na to, jak s pryskyřicí pracovat. Je to skoro jako alchymie. Někdy mám den, že bych raději vyráběla kámen mudrců, než vytvářela šperky s pomněnkami. To je samozřejmě nadnesené. Práce se šperky mě velmi baví a naplňuje.

Pryskyřice byla nejdříve váš koníček, nebo jste do tvoření šla rovnou s vizí prodeje výrobků?

Už v době, kdy jsem začínala pracovat s pryskyřicí, tak jsem měla svou fungující značku šperků, kde se zabývám výrobou stříbrných a ocelových šperků s přírodními perlami a kameny. Takže vlastně v hloubi duše, jsem si říkala, že bych mohla vyrobit takový šperk, který by se dal prodávat. Ale jak jsem říkala, začátky byly náročné a předně jsem to chtěla vyzkoušet. Bylo to něco zcela nového a úplně odlišného oproti uzlíkování perlových náhrdelníků.


Šperk z pryskyřice | ObDuro Jewellery

Který výrobek se vám nejméně povedl a na který jste naopak nejvíc pyšná?

Nejméně povedených bylo opravdu dost. Ať už ho pokazily bublinky, změna teploty při schnutí nebo mé vlastní ruce. Ale když se šperk podaří, ten pocit je tak skvělý! Máte najednou před sebou výrobek, který jste od začátku do konce vytvořila sama vlastníma rukama. Vyrábím šperky méně zdobné. Mám ráda jednoduchost. Když je jaro, vedou u mě náušnice s pomněnkami a v létě dávám přednost mechu. Když sluníčko prosvítí šperk, vznikne něco absolutně jedinečného.

Kde mohou vaše výrobky zákazníci najít?

Momentálně všechny mé šperky z pryskyřice od značky ObDuro Jewellery najdete pod záštitou mé starší značky Perlomanie. Mám tolik práce, že nestíhám vést dva e-shopy najednou. Bylo tedy jednodušší spojit síly a značky propojit. Ještě občas jezdíme na venkovní akce a pak máme šperky k dostání v několika kamenných obchodech v Česku.

Jakou radu byste dala začínajícím tvůrcům z pryskyřice?

Nikdy se nevzdávejte! Pokud vás to baví, vyjde to. Ne všechny začátky musí být jednoduché. I když díky stále kvalitnějším materiálům už nebudete muset zažívat pryskyřičné peklo jako já před mnoha lety, když jsem s pryskyřicí začínala. Je opravdu skvělé vidět, jak se kvalita vstupních materiálů zlepšuje a my výrobci díky tomu máme více času na tvorbu a nemusíme tolik tápat a zkoušet.


Šperk z pryskyřice | ObDuro Jewellery

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.