Jak brousit a leštit výrobky z epoxidové pryskyřice

Chystáte se brousit a leštit svůj výrobek z pryskyřice?

Než začnete s finální úpravou odlitku, vždy jej nechte maximálně vyzrát. Ačkoliv totiž vyjímáme odlitek z formy ve ztvrdlém stavu, tak to neznamená, že v něm proběhly všechny chemické procesy. Stále dochází k dozrávání a dotvrzování odlitku. K broušení je tak odlitek vhodný za cca 10-14 dní. Broušením nevytvrzeného odlitku docílíte jen nadměrného zanášení brusného papíru a odlitek nikdy nevybrousíte do perfektního lesku.

Co budete potřebovat?

K broušení odlitku z epoxidové pryskyřice budete potřebovat brusné papíry až do zrnitosti 3000, tzn. všechny hrubosti od hrubých papírů o zrnitosti 220 až po nejjemnější brusný papír o zrnitosti 3 000. Nejhrubší použitá zrnitost závisí na tom, kolik materiálu potřebujete ubrat. Často stačí začít na jemnější zrnitosti 600 a postupně se propracovat na 3 000.

Dále budete potřebovat lešticí pastu a utěrku z mikrovlákna.

Postup broušení a leštění

Každou zrnitostí brousíme jemně bez vyvíjení tlaku na materiál, a to krouživými pohyby až do zrnitosti 3 000 brusného papíru. Nikdy nepřeskakujte jednotlivé zrnitosti!

Odhad toho, kolik času máte strávit na každé zrnitosti nelze s určitostí říct. Je potřeba odpozorovat, zda se broušený povrch sjednotil a odpovídá používané zrnitosti a nejsou viditelné škrábance od předchozího papíru. Může to být 5 minut, ale také 15. Závisí na správnosti techniky i stavu broušeného odlitku.

Pokud však chcete docílit matného povrchu, není potřeba brousit až do zrnitosti 3000. 

Po dokonalém vybroušení do zrnitosti 3 000 odlitek finálně doleštíme utěrkou z mikrovlákna a leštící nano pastou. Pro leštění nano pastou platí ta samá pravidla, jako pro brusný papír, a tedy použití krouživých pohybů při kterých netlačíme na leštěný odlitek.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

Pár tipů pro broušení a leštění pryskyřice

  • V průběhu broušení ať už ručního nebo strojového často otírejte plochu odlitku i brusného papíru pomocí utěrky z mikrovlákna. 

  • Pro lepší výsledky doporučujeme použít při broušení vodu.
  • Nezapomínejte na ochranu dýchacích cest a zraku!

  • Broušení s použitím vody vám také pomůže v eliminaci uvolňování brusného prachu do svého okolí. Prach z pryskyřice je velmi jemný a dostane se všude.

Broušení a leštění pryskyřice je náročná technika. Zřejmě se vám u prvního broušeného odlitku nepodaří docílit perfektního lesku a bude se jednat o zdlouhavý proces. Určitě se ale nevzdávejte. Jakmile dostanete broušení do ruky, najdete svůj rytmus a poznáte, kdy je třeba přejít na brusný papír s jemnější zrnitostí a bude se vám dařit dosahovat perfektních výsledků!

VIDEO: Broušení a leštění pryskyřice

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.