Broušení a leštění výrobků z epoxidové pryskyřice

Chystáte se brousit a leštit svůj výrobek z pryskyřice?

Než začnete s finální úpravou odlitku, vždy jej nechte maximálně vyzrát. Ačkoliv totiž vyjímáme odlitek z formy ve ztvrdlém stavu, tak to neznamená, že v něm proběhly všechny chemické procesy. Stále dochází k jejich provazování v materiálu a k dotvrzování odlitku. K broušení je tak odlitek vhodný za cca 10-14 dní. Broušením nevytvrzeného odlitku docílíte jen nadměrného zanášení brusného papíru a odlitek nikdy nevybrousíte do perfektního lesku.

  • K broušení odlitku z epoxidové pryskyřice budete potřebovat brusné papíry až do zrnitosti 3000, tzn. všechny hrubosti od hrubých papírů až po nejjemnější brusný papír o zrnitosti 3000.

  • Každou zrnitostí brousíme jemně bez vyvíjení tlaku na materiál a to krouživými pohyby až do zrnitosti 3000 brusného papíru. Nikdy nepřeskakujte jednotlivé zrnitosti! Odlitek po obroušení finálně doleštíme utěrkou z mikrovlákna a leštící nano pastou . Pokud však chcete docílit matného povrchu, není potřeba brousit až do zrnitosti 3000. 
  • V průběhu broušení ať už ručního nebo strojového často otírejte plochu odlitku i brusného papíru pomocí utěrky z mikrovlákna. 
  • Nezapomínejte na ochranu dýchacích cest a zraku!

Broušení a leštění pryskyřice je náročná technika. Zřejmě se vám u prvního broušeného odlitku nepodaří docílit perfektního lesku a bude se jednat o zdlouhavý proces. Určitě se ale nevzdávejte, jakmile dostanete broušení do ruky, najdete svůj rytmus a poznáte, kdy je třeba přejít na brusný papír s jemnější zrnitostí a bude se vám dařit dosahovat perfektních výsledků!

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.