Jak vyleštit pryskyřici

Pro leštění pryskyřice je potřeba v první řadě nejprve zbrousit povrch odlitku jemně zrnitým brusným papírem, a to nejlépe až do hrubosti 3000. K leštění epoxidové pryskyřice je nutno použití speciálních přípravků a dodržení správného postupu. Po vybroušení zrnitým papírem do požadované hrubosti, přichází na řadu pasta na leštění pryskyřice. Leštidla na pryskyřici jsou na trhu k dostání od různých výrobců, a složení těchto leštidel může být u každého výrobku mírně odlišné.

Další důležitou pomůckou, kterou budeme k leštění potřebovat, je lešticí kotouč. Kotoučů se rovněž nabízí více druhů, a je tedy potřeba vybrat vhodný, dle potřeby, nejlépe dle doporučení výrobce.

Některé lešticí pasty využívají například nanotechnologii; ty jsou určeny zejména pro leštění epoxidové pryskyřice a křišťálové pryskyřice. Lešticí nano pasta je zhotovena na vodní bázi a určena je zejména k leštění epoxidových nebo také polyesterových materiálů. Pomocí nanotechnologie dochází u použití této pasty k vysokému stupni lesku, a to až do výše 95%. Výhodou této pasty je, že nevysychá a zůstává vlhká dlouhou dobu. Pastu lze aplikovat jak strojově, tak i ručně.

Při práci s leštěním je potřeba dodržovat stanovené postupy a návody od výrobců. Hned od počátku leštění se snažte leštit celou plochu rovnoměrně, s leštičkou nepracujte pouze na jednom místě. Jestliže se vám nepodařilo leštěním dosáhnout požadovaného výsledku, zkuste práci zopakovat od začátku. Naneste tedy znovu lešticí pastu na povrch a opět rovnoměrně roztírejte. Rovnoměrnost nanášení a následné leštění je velmi důležitá z toho důvodu, že začínáme s hrubou strukturou pasty a končíme s ultra jemnou strukturou.

Jestliže se vám po leštění velkých ploch někde objeví malé vady, aplikujte leštění už pouze na těchto místech.

Nezapomeňte, že pro správné vyleštění pryskyřice je velmi důležité mít nejprve velmi kvalitně zbroušený povrch do výše zmiňované zrnitosti K3000.

Broušení a leštění pryskyřice se často můžeme úplně, nebo částečně vyhnout použitím silikonové formy na tvoření z pryskyřice. Silikonové formy na pryskyřici mají lesklý povrch, díky kterému je výrobek z pryskyřice hladký a bez povrchových vad. Například výroba šperků z pryskyřice nemusí být díky silikonovým formám tak náročná na broušení a leštění. Tvoříte-li epoxidové stoly, broušení a leštění se určitě nevyhnete.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.