Jak vyleštit pryskyřici

Pro leštění pryskyřice je potřeba v první řadě nejprve zbrousit povrch odlitku jemně zrnitým brusným papírem, a to až do hrubosti 3 000. Jak na broušení pryskyřice zjistíte v tomto článku.

Co použít na leštění pryskyřice?

1. Leštící nano pastu

K leštění epoxidové pryskyřice je nutno použití speciálních přípravků a dodržení správného postupu. Po vybroušení zrnitým papírem do požadované hrubosti, přichází na řadu pasta na leštění pryskyřice. Leštidla na pryskyřici jsou na trhu k dostání od různých výrobců, a složení těchto leštidel může být u každého výrobku mírně odlišné. Na finální doleštění pryskyřice doporučujeme použít leštící nano pastu z naší nabídky.

Tato leštící pasta využívá nanotechnologii, je na vodní bázi a je určena zejména pro leštění epoxidové (křišťálové) pryskyřice. Pomocí nanotechnologie dochází u použití této pasty k vysokému stupni lesku, a to až do výše 95%. Výhodou této pasty je, že nevysychá a zůstává vlhká dlouhou dobu. Pastu lze aplikovat jak strojově, tak i ručně.

2. Leštící kotouč pro strojové leštění

Další důležitou pomůckou, kterou budeme k leštění potřebovat, je lešticí kotouč. Kotoučů je na trhu více druhů, a je tedy potřeba vybrat takový, který se hodí k upnutí na leštičku nebo vrtačku, kterou máme k dispozici. Zároveň musí mít velmi jemný povrch, aby nám místo leštění povrch nepoškodil.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

3. Utěrku z mikrovlákna pro ruční leštění

Pokud zvolíme ruční leštění, použijeme utěrku z mikrovlákna se kterou dosáhneme nejlepších výsledků.

Jaký je postup leštění?

- Při leštění je potřeba dodržovat stanovené postupy a návody od výrobců. Hned od počátku leštění se snažte leštit celou plochu rovnoměrně, s leštičkou nepracujte pouze na jednom místě.

- Jestliže se vám nepodařilo leštěním dosáhnout požadovaného výsledku, zkuste práci zopakovat od začátku. Naneste tedy znovu lešticí pastu na povrch a opět rovnoměrně roztírejte. Rovnoměrnost nanášení a následné leštění je velmi důležitá z toho důvodu, že začínáme s hrubou strukturou pasty a končíme s ultra jemnou strukturou.

- Jestliže se vám po leštění velkých ploch někde objeví malé vady, aplikujte leštění už pouze na těchto místech.

Správné vybroušení je základ

Nezapomeňte, že pro správné vyleštění pryskyřice je velmi důležité mít nejprve velmi kvalitně zbroušený povrch do výše zmiňované zrnitosti 3 000.

Jak se vyhnout broušení a leštění pryskyřice?

Broušení a leštění pryskyřice se často můžeme úplně, nebo částečně vyhnout použitím silikonové formy na tvoření z pryskyřice. Silikonové formy na pryskyřici mají lesklý povrch, díky kterému je výrobek z pryskyřice hladký a bez povrchových vad. Například výroba šperků z pryskyřice nemusí být díky silikonovým formám tak náročná na broušení a leštění. Tvoříte-li epoxidové stoly, broušení a leštění se určitě nevyhnete.

Podívejte se na video návod o broušení a leštění pryskyřice:

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.