Jak pracovat s epoxidovou pryskyřicí - pro začátečníky

Epoxidová pryskyřice, také známá jako, křišťálová pryskyřice resin, epoxy nebo také epoxid nabízí spoustu zajímavých možností; v kombinaci s vhodným materiálem lze vytvářet originální a velice zajímavé výrobky. Je ovšem potřeba při práci dodržovat dané postupy a zásady, abychom docílili požadovaného výsledku.

Pryskyřice je ideální pro zalévání v tenkých vrstvách. Je možno je zalévat i na lůžka, které nemají okraje, tedy plošky. V tomto případě je ovšem nutno odhadnout předem správné množství vylévané pryskyřice a nakapat ji na plošku přesně, tak, aby vytvořila jakousi čepičku. Pokud by pryskyřice přetekla, došlo by ke zničení zalévaného motivu a mnohdy i lůžka.

Pryskyřice, které imitují sklo, jsou vhodné například pro odlévání ze silikonových forem, ohebné pryskyřice je možno použít pro výrobu pružných šperků, nebo na přední strany alb či na sešity. Pryskyřice určená ke glazurování se hodí k výrobě různých medailonků, nebo při práci s komponenty, mající mělká lůžka.

Epoxidová pryskyřice má opravdu velmi mnoho využití. Lze z ní vyrábět šperky z pryskyřice, obrazy, dekorační předměty, ale také stolky, stoly nebo jiný nábytek atd.

Dvě složky pryskyřice

Epoxidové pryskyřice, které se používají na tvorbu výrobků, mají dvě složky, a sice složku A a složku B, kdy složka A tvoří základ pryskyřice a složka B je tvrdidlem, které je potřeba k tomu, aby došlo k vytvrdnutí licí pryskyřice do průhledné a tvrdé hmoty.

Jak odvážit pryskyřici?

Vzhledem k tomu, že existují různé typy licí pryskyřice, z nichž každá je vyvinuta pro různé zalévání a různé výrobky, má každý typ pryskyřice jiný mísící poměr výše zmiňovaných složek A a B. Můžeme se tedy setkat s různými mísícími poměry, jako například 3:1, 100:30, či 100:60 a další možnosti. Je potřeba uvést, že se jedná o poměr hmotnostní.

Budeme-li tedy potřebovat namíchat pryskyřici například v poměru 100 : 30, musíme smíchat 100 gramů složky A s 30 gramy složky B. K správné přípravě směsi je potřeba používat kvalitní digitální váhu. Jestliže pracujeme s menším množstvím, které je potřeba například pro výrobu šperku, je vhodné používat digitální váhu, určenou do 500 gramů.

Jak pryskyřici namíchat?

Jak jsme již uvedli, budeme potřebovat kvalitní digitální váhu, kterou budeme předepsaný váhový poměr vážit. Dále budeme potřebovat kelímky pro smíchání obou složek a také míchátka. Do kelímku si navážíme přesně složku A i složku B a obě složky důkladně a dostatečně promícháme, nejlépe vždy od stěn i ode dna, aby se všechny složky pořádně promísily.

Pokud máme licí pryskyřici připravenu k zalévání, můžeme se rozhodnout, zda výrobek, který chceme vytvořit, bude bezbarvý, či jej budeme chtít opatřit barvami.

Jak obarvit pryskyřici

Jestliže se rozhodneme pro barvení pryskyřice, můžeme přidat do připravené směsi barvu či pigmenty do epoxidu. Pokud přidáme do licí pryskyřice barvu, výsledkem bude čirá pryskyřice ve zvolené barvě; přidáme-li pigment do epoxidu, bude výsledkem neprůhledná obarvená pryskyřice.

Zvolíme-li čirou pryskyřici, můžeme do ní přidat i různé dekorační materiály, jako například kamínky, skleněné drtě, barevné glitry, mušličky, sušené květiny či další dekorativní ozdoby.

Další možností, jak obarvit epoxidovou pryskyřici jsou různé metalické prášky – metalický pigment. Jde o jemný prášek v různých barvách, s jehož pomocí se vytvoří ve výsledku metalický efekt. Metalický pigment pryskyřici probarví do neprůhledné podoby. Pokud zvolíte tento způsob, přidejte do licí pryskyřice kolem 5 % z váhy pryskyřice.

Silikonové formy na pryskyřici

Silikonové formy na lití epoxidové pryskyřice jsou na tvorbu výrobků velmi vhodné, protože pryskyřice je vůči silikonu nepřilnavá. Pokud s tvorbou pomocí lití epoxidové pryskyřice začínáte, je vhodné začít právě použitím silikonových forem. Formy lze používat opakovaně. Na trhu se nachází velké množství silikonových forem různého tvaru a velikostí, a lze říci, že je opravdu z čeho vybírat. Silikonové formy na odlévání pryskyřice mají hladký a lesklý povrch, díky kterému se často vyhnete finálnímu broušení a leštění.

Tuto formu zcela jednoduše zalijete pryskyřicí, kterou jste si namíchali, případně obarvili či doplnili různými dekorativními předměty, a výrobek necháte vytvrdnout. Po řádném vytvrzení, výrobek jenom vyloupnete.

Je potřeba mít na paměti, že je vždy potřeba při práci s licí pryskyřicí dodržovat bezpečnostní pokyny, pracovat s ochrannými pomůckami, jako jsou ochranné rukavice, případně ochranné brýle, a pracovat v řádně odvětrané místnosti, vzhledem k možným výparům.

Kreativní sady pro výrobu z pryskyřice

Na trhu jsou dostupné sady pro výrobu z pryskyřice, které usnadní výběr materiálu pro tvoření. Správná sada na odlévání pryskyřice bude obsahovat pryskyřici, barvy do pryskyřice, dekorace a silikonové formy. Vybírejte takovou sadu, která obsahuje opravdu vše potřebné.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.