Jaké povrchy a materiály lze ozdobit či ošetřit epoxidovou pryskyřicí?

Často kladené otázky ohledně použití epoxidové pryskyřice na různé povrchy. Nenašli jste níže odpověď? Napište nám, rádi vám poradíme!

1. Mohu přetřít olejomalbu epoxidovou pryskyřicí?

Ano, po úplném zaschnutí olejových barev je možné obraz přetřít pryskyřicí.

2. Mohu nanést epoxidovou pryskyřici na akrylovou malbu?

Ano, akrylové barvy můžete po jejich úplném vyschnutí přetřít pryskyřicí. Pryskyřice nebude na akrylových barvách působit jako rozpouštědlo a kresbu nerozmaže, naopak po zatuhnutí pryskyřice bude malba vypadat barevněji a bude mít sytější barvy.

3. Mohu použít pryskyřici na akvarelové obrazy?

Ano, své akvarelové dílo můžete zalít pryskyřicí. Akvarelový papír je obvykle poměrně porézní a může hodně nasáknout pryskyřici, proto doporučujeme nejdříve udělat zkoušku na menším kusu papíru.

4. Mohu nanést epoxid na dílo vytvořené barvami ve spreji?

Ano, vaše dílo můžete zalít epoxidem.

5. Mohu přelít pryskyřicí nápis nebo kresbu nakreslenou permanentním fixem?

Ano, můžete, ale před nalitím zafixujte dílo lakem ve spreji. Fixy jsou často na bázi alkoholu a mohou se v pryskyřici rozpustit.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

6. Mohu použít pryskyřici na digitálně vytištěný obrázek?

Ano, takový obrázek můžete přetřít pryskyřicí bez ohledu na to, zda je vytištěn na laserové nebo inkoustové tiskárně. Důležitější roli zde hraje papír, na který byl vytištěn. Lesklý papír je lepší než matný papír. Má totiž větší šanci, že nebude nasáklý epoxidem a neztmavne. Ideálním postupem je obrázek zalaminovat a až poté ho zalít do pryskyřice.

7. Mohu do epoxidu zalít fotografii vytištěnou na digitální tiskárně?

Ano, můžete. Fotka se dá nalepit například na dřevěný podklad a zalít vrstvou epoxidu. Fotografie by měla být vytištěna na lesklém papíře, který by neměl tolik nasáknout pryskyřici a v důsledku nasáknutí ztmavnout. Ideálním postupem je obrázek zalaminovat a až poté ho zalít do pryskyřice.

8. Mohu zalít papír epoxidem?

Epoxid vytvrzuje na všech typech papíru. Může ale nasytit porézní papír a zanechat tmavé skvrny, proto používejte papír s ochranným nátěrem – lesklý fotopapír nebo křídový papír. Papír můžete chránit tím, že jej předem překryjete akrylovým lakem.  Ideálním postupem je obrázek zalaminovat a až poté ho zalít do pryskyřice.

9. Mohu použít epoxidovou pryskyřici na dřevěný povrch?

Ano, epoxid k němu dobře přilne.

10. Mohu použít pryskyřici na sochu nebo 3D model z tiskárny?

Ano, pryskyřici lze aplikovat na 3D model nebo sochu. Pryskyřici naneste v tenké vrstvě pomocí štětce se syntetickými štětinami. Pozor, štětec ihned po použití vyčistěte alkoholem, aby na něm pryskyřice neztvrdla.

11. Mohu zalít jakýkoliv předmět do epoxidové pryskyřice?

Pokud je takový předmět úplně vyschlý, není důvod, proč by nemohl být zalitý do pryskyřice. U porézních předmětů doporučujeme nejdříve povrch penetrovat, aby se z něj neuvolnily vzduchové bublinky.

12. Mohu nanést epoxidovou pryskyřici na sklo?

Ano. Pryskyřicí můžete malovat na sklo, epoxidem sklo lepit a dokonce ho i vlít do skleněné nádoby. Doporučujeme ale předejít exotermické reakci, protože by sklo mohlo vzniklým prudkým vzrůstem tepla prasknout. Sklo pak nevystavujte nízkým nebo vysokým teplotám, pryskyřice by se od něj mohla odlepit.

13. Mohu použít epoxidovou pryskyřici na látku?

Ano, po zaschnutí látka ztvrdne jako kus plastu. Pryskyřice látku smáčí a mírně ztmavne.

14. Mohu potáhnout polymerovou hmotu epoxidem?

Ano, epoxid lze použít na výrobky z polymerové hmoty, aby jim dodal pevnost nebo spojil dva kusy dohromady. Po vytvrzení epoxid odolává teplotě pece doporučené pro polymerovou hmotu. Pryskyřice může po zahřátí mírně změknout, ale po ochlazení zase ztvrdne.

15. Mohu nanést epoxidovou pryskyřici na keramiku?

Ano, epoxid dobře přilne ke keramickým materiálům.

16. Na jaké povrchy nelze použít epoxidovou pryskyřici?

Epoxidová pryskyřice nepřilne na voskovaný papír, některé druhy plastů (PET, polyetylen, polypropylen) a silikon. Tyto materiály doporučujeme jako podložky pro práci nebo jako materiál na formy.

Pryskyřice dále částečně přilne k PVC a plexisklu, tzn. oddělení od nich bude možné, ale velmi pracné a je možné, že bude potřeba následná úprava povrchu odlitku.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.