5 kroků k prodloužení životnosti forem

Silikonové formy nemají datum spotřeby, ale měly by být považovány za spotřební materiál. Při správném používání si forma zachovává své původní vlastnosti i po opakovaném použití.

A jak tedy můžete udržet formu co nejdéle v dobré kondici? Podnikněte tyto kroky:

Vždy dbejte na správné promíchání pryskyřice

Při nalití špatně promíchané pryskyřice mohou zbytky tvrdidla zdeformovat formu a odlitek se může přilepit na formu. Proto je důležité pryskyřici důkladně promíchat!

Šetřete ohněm

Mimořádně opatrně pracujte s hořákem a horkovzdušnou pistolí. Nedržte je dlouho na jednom místě, mohlo by dojít k přehřátí pryskyřice v jednom bodu a následnému připečení do formy. Při vyndávání odlitku pak nebude jiná možnost, než ho z formy odtrhnout nebo vyříznout, případně zkusit výrobek umístit do mrazáku a pak ho opatrně vyloupnout. Forma však už po žádném z uvedených způsobů nezůstane bez poškození.

Formy správně čistěte

Formy se nedoporučuje umývat, voda může zanechat stopy a šmouhy a použitá houbička zase může nadělat drobné škrábance na povrchu formy. Navíc pokud se nevytvrzená pryskyřice dostane do kontaktu s vodou, pryskyřice ztratí svůj lesk nebo může vyvřít a poškodit formu. Nečistoty proto doporučujeme odstraňovat pouze pomocí NanoTech čističe nebo lepicí pásky. Neotírejte formu alkoholem, ředidly ani jinými agresivními látkami, které mohou povrch formy naleptat.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

Nepoužívejte ostré předměty

Ztráta lesku formy v důsledku působení pryskyřice je přirozené poškození, ale forma se často opotřebí i v důsledku mechanického vlivu. Proto při aranžování dekorací do formy buďte opatrní při používání pinzety, párátka, nebo jiných nástrojů. Důrazně nedoporučujeme roztahovat nebo mačkat uzavřené formy. Pokud silikon příliš natáhnete, neroztrhne se, ale objeví se na něm poškození. Forma se bohužel už nevrátí do původního stavu a deformace půjde vidět i na odlitku z pryskyřice.

Formy správně skladujte

Formy neskladujte položené jednu na druhé. Při dlouhodobějším působení se může na lesklou část formy otisknout část jiné formy a to je bohužel nevratný proces. Špatným skladováním se také mohou formy deformovat.
Formy skladujte ideálně v prachotěsných krabicích, při pokojové teplotě a mimo dosah přímého slunečního záření!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.