Penetrace - jak zabránit bublinkám pronikat do pryskyřice

Při spojení dřeva a pryskyřice, jako například při výrobě servírovacích prkének, stolů nebo zdobení dřevěných polotovarů je potřeba zabránit unikání vzduchu do pryskyřice ze dřeva a to ideálně uzavřením jejich povrchu.

Penetrace zabrání bublinkám, ale i nasákávání

Při penetrování nám však nejde jen o zabránění průniku bublinek do pryskyřice, ale také o uzavření povrchu, aby nenasákl pryskyřici ve formě, neklesla nám hladina a nemuseli bychom pak složitě domíchávat a dobarvovat další pryskyřici. Ten správný odstín je totiž velice těžké odhadnout a mohla by tak vzniknout nehezká provozní spára. Důležitou vlastností penetrace je také posílení pevnosti provázání dřeva a pryskyřice.

Art Epoxy penetrace

Ideálním pomocníkem pro penetraci dřeva a dalších přírodních materiálů je speciální Art Epoxy penetrace, kterou naleznete v naší nabídce. Penetraci nanášíme vždy na očištěný a prachu zbavený povrch ideálně pomocí štětce a to v tenké vrstvě. Pokud se penetrace díky nasákavosti povrchu vsákne, a povrch není na první pohled dobře uzavřený, můžeme nátěr vícekrát opakovat. Po úplném zatvrdnutí můžeme s takto připraveným dřevem dále pracovat jako obvykle a spojit ho s pryskyřicí.

Výhodou Art Epoxy penetrace je, že se jedná o vodní disperzi, tedy že se může ředit vodou. Znamená to tak, že jejím naředěním získáme více nátěrové hmoty za méně peněz. Další alternativou uzavření povrchu je uzavřít povrch dřeva provedením nátěru běžnou pryskyřicí. Díky její hustotě se tak ale tolik nevsákne a na rozdíl od Art Epoxy penetrace nám tolik nepomůže v lepším provázání dřeva a pryskyřice.

Při práci se dřevem je penetrace nutností

Nezapomínejte na použití penetrace, ani jí z časových důvodů schválně nevynechávejte. Vždy nám jde o to, aby byl finální výrobek z pryskyřice perfektní a ideálně bez bublin, přeskočení tohoto kroku by nám mohlo celé snažení pokazit. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.