Jak na míchání pryskyřice?

U nás v Resin Studiu máme výhradně dvousložkové epoxidové pryskyřice, které je snadné navážit i namíchat. A jak na to?

Dvousložková epoxidová pryskyřice jak napovídá její název má dvě složky a to pryskyřici, tedy složku “A” a tvrdidlo, tedy složku “B”. U každé pryskyřice se dozvíte poměr míchání obou složek velmi snadno a to hned ze tří míst - z popisku na webu, z označení na samotné pryskyřici a z technického listu, který přikládáme ke každé pryskyřici, kterou si od nás objednáte. Vždy tak bude snadno pochopitelné, jaký poměr míchání musíte dodržet. Tento poměr míchání je vždy hmotnostní, nikoliv objemový. Budeme tedy vážit gramy, ne odměřovat mililitry.

Co tedy znamená například poměr 100:60? Je to velmi jednoduché - v tomto poměru navážíte 100 gramů pryskyřice (složky A) a 60 gramů tvrdidla (složky B) a budete tak celkem mít 160 gramů namíchané pryskyřice pro výrobu svých odlitků. Potřebujete pryskyřice méně nebo více? Výpočty jsme udělali za vás a naleznete je v přehledné tabulce zde, nebo použijte vytištěnou tabulku, kterou dodáváme na zadní straně technického listu přibaleného ke každé pryskyřici.

Na samotné míchání pryskyřice budete potřebovat plastové, silikonové nebo papírové kelímky, špachtle a váhu. O bezpečnosti práce s pryskyřicí jsme se rozepsali zde.

Jako první krok si připravte váhu. Ta by měla být přesná na gram, protože přesné vážení je základem úspěchu práce s pryskyřicí. Abyste váhu ochránili před nevratným znečištěním, doporučujeme jí vložit do plastového sáčku, který v případě znečištění snadno vyhodíte. Dávejte si také pozor na to, aby měla váha v pořádku baterie. Ty totiž vždy dojdou zrovna ve chvíli, kdy se vám to nejméně hodí a trefit pak přesný poměr je bez váhy téměř nemožné.

Váhu máte připravenou, položte na ní míchací kelímek a váhu vynulujte. Navažte potřebné množství složky A a B a začněte míchat. Pryskyřici vždy mícháme pomalu a důkladně, stíráme strany, otíráme špachtli a mícháme ode dna. Střídáme směr míchání ve směru a proti směru hodinových ručiček tak, abychom zajistili kompletní promíchání obou složek. V míchacím kelímku mícháme obě složky cca 3 minuty, následně přelijeme hmotu do nového kelímku a znovu řádně promícháme. Proč mícháme znovu? Téměř vždy se totiž najde na stěnách nebo na dně kelímku místo, které není řádně promíchané a při odlévání pryskyřice místo se špatně promíchanou pryskyřicí nikdy neztuhne.

Nádoby na míchání musí být vždy suché a čisté, na to nezapomínejte. V žádném případě nedopusťte, aby při míchání byla v kelímku přítomná voda. Po smíchání můžete přidat barviva nebo pigmenty. Barviva ani jiné přídavky do pryskyřice nikdy nedáváme před smícháním obou složek.

Pryskyřici nikdy nenechte v kelímku stát příliš dlouho, po smíchání se v ní začne dít chemická reakce, díky které pryskyřice začne tuhnout. Dbejte na dobu zpracování a také na to, že pokud máte v kelímku vyšší sloupec, než je sloupec lití pryskyřice, může nastat exotermická reakce, o které se můžete dočíst v našem článku.

Pryskyřici máme namíchanou a hurá s ní do formy. Vyberte si silikonovou formu třeba rovnou z naší nabídky.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.