Co je polyresin?

Polyresin je jedním z druhů pryskyřice. Jedná se o umělý pryskyřicový materiál, který obsahuje pouze vodík a uhlík. Tato pryskyřice se vyznačuje tím, že se za tepla velmi snadno tvaruje a zpracovává, a za studena je velice odolná proti vlivům počasí i mechanickému poškození. To je také jedním z důvodů, proč se polyresin využívá na místech, kde je potřeba zohlednit vliv počasí, či ve vlhkém prostředí.

Díky těmto specifickým vlastnostem bývá polyresin často upřednostňován před dřevem, keramikou či plasty. Polyresin dokáže velmi skvěle imitovat přírodní i další materiály, jako je například porcelán, keramika, dřevo, pískovec a podobně. S tímto materiálem lze vytvářet i velmi precizní detaily. Do popředí zájmu se tedy polyresin dostává právě pro výrobu různých dekorací, suvenýrů, šperků, sakrálních předmětů ale například také zahradní architektury.

Vzhledem k výše zmiňované odolnosti polyresinu vůči povětrnostním vlivům, jakými jsou zejména déšť či mráz, ale také i UV záření a rovněž odolnosti vůči mechanickému poškození, můžeme polyresin používat i v externích podmínkách. S polyresinem se tedy můžeme setkat na zahradách ve formě nejrůznějších zahradních dekorací, květináčů, sošek nebo venkovních zahradních fontán. Polyresinové fontány umí skvěle imitovat břidlici či pískovec.

Fontány z polyresinu se například mohou uplatnit i ve formě pokojových fontán, kde mohou být třeba vytvořeny v podobě starého pařezu, nebo vyplaveného dřeva. Pokud do polyresinových fontán vhodně zakomponujeme například led světla, vznikne unikátní dekorace i za tmy. Přírodní design tohoto materiálu dokáže působit opravdu velice vkusně.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

Své využití nachází také v kvalitnějších, dražších deskových hrách v podobě různých figurek

Z důvodu uvedených vlastností polyresinu se také hodí například k vytváření výrobků, které se využívají v koupelnách, jako jsou různé koupelnové doplňky, či na toaletách, kde se používají na záchodová prkénka, a podobně. 

Vzhledem k tomu, že při odlévání je možno vytvářet z polyresinu také drobné detaily, používá se tato pryskyřice často k imitaci dřeva, pískovce i dalších strukturovaných povrchů. Dokáže dokonce napodobovat i kámen. Své uplatnění v tomto směru nalezne i v sochařství, kdy umožňuje sochařům vytvářet drobné detaily i na malých částech, na rozdíl například od sádry.

Polyresin s kamenným povrchem vytváří velmi oblíbenou úpravu nazývanou alabastrit, z níž je možno klasicky sochat. Tento materiál je bílý, hladký a dobře barvitelný, a používá se k imitaci mramoru. Výrobky vytvořené z tohoto materiálu nepotřebují žádné další povrchové úpravy.

Polyresin barvený za tepla vytvoří probarvený výrobek s lesklým povrchem. Oproti tomu barvením za studena lze docílit jakéhokoliv vzhledu, například i imitace kovů.

Rozhodně lze tedy říci, že tento nevšední a téměř nezničitelný materiál dokáže mnohdy předčit i tradiční materiály, jako například dřevo, plast či keramiku.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.