Jak obarvit sušené květiny do pryskyřice

Pokud vás zajímá, jak vrátit sušeným květinám jejich původní barvu, sytost jejich přirozených odstínů, či hodláte barvením těchto květů podtrhnout jejich nádheru, pak je tento článek určený právě vám.

Nabídneme vám zde několik tipů, jak obarvit sušené květiny do pryskyřice. Jednou z možností je použití chlorové vody, kdy na l kg chlorového vápna, použijeme 2 litry vody. Do tohoto roztoku ponoříme na několik minut suché rostliny, které následně opláchneme vodou a usušíme. K barvení poté můžeme použít například lihová mořidla, určená na dřevo v poměru 1:1, nebo barevné roztoky. Sušené květy můžeme buď máčet, nebo potírat štětcem. Pokud zvolíme techniku ponoření do roztoku s barvou, což je užívanější způsob, pak je potřeba po ponoření do barvicího roztoku nechat okapat přebytečnou barvicí tekutinu, květy opláchnout vodou a usušit.

Další variantou, kterou lze použít jsou různé barevné spreje na sušené květiny. Tato metoda je vhodná spíše k barvení menšího množství květů, hlavně z důvodu vyšších cen těchto sprejů. Tento způsob barvení se převážně provádí až během vazačské práce. Sprejů, určených k barvení rostlin, se na českém trhu nachází nepřeberné množství, a rozhodně je z čeho vybírat. Zde je ještě potřeba upozornit, že při práci se spreji je lepší používat ochranné rukavice a v místnosti, kde takto pracujete, důkladně větrat.

Ve většině případů se rostliny barví až poté, kdy se usuší. Některé rostliny se ovšem v suchém stavu barví velice obtížně, a je v tom případě lepší, barvit je čerstvé. 

Barvicí lázeň se provádí podle jednotlivých druhů sušených květin, a to buď za tepla, anebo za studena. Pro příklad – slaměnky velmi dobře snášejí teplou lázeň; oproti tomu smilky vyšší teploty snášejí špatně. Podle různých typů barev je možno barvicí lázně používat opakovaně, nebo je dokonce skladovat.

Je potřeba zmínit, že dříve či později se může projevit nestálost barev. Uvádí se, že některé barvy se mohou vymývat na dešti, čímž může dojít dokonce i k poškození podkladu aranžovaných květin. Takovou barvou může být například barva razítková.

Na květinách či rostlinách s voskovým povrchem drží barva velmi špatně, a je tedy nutno před barvením ošetřit barvený materiál roztokem smáčedla. Prakticky se jedná o jakýkoliv přípravek na mytí nádobí, obsahující čisticí saponáty.

K přípravě barvicího roztoku se používají zejména tyto barvy:

  • Balakrylové barvy

Ředí se s vodou v poměru 1 : 15. Pokud potřebujeme získat sytější odstín, je možno rostliny či květiny ponořit do barvy opakovaně. Jednotlivé barvy se mohou vzájemně mísit, čímž lze získat požadovaný odstín. Barvy jsou běžně k dostání buď v drogeriích, nebo v prodejnách Barvy a laky.

  • Anilinové barvy

Zde se lázeň k barvení vytvoří smícháním 100 gramů anilinové barvy s 5 litry vody, 1 polévkovou lžící kyseliny octové a 1 polévkovou lžící cukru. Během barvení je potřeba roztok udržet při vroucí teplotě. Tyto barvy jsou k dostání v papírnictví nebo kancelářských potřebách.

  • Razítkové barvy

Velkou předností těchto barev je výborná krycí schopnost. Naopak nevýhodou zde je velmi omezená barevná škála. Ředí se s vodou v poměru 1 : 5. Materiál obarvený tímto způsobem ovšem není vhodný k použití ve venkovních prostorách, neboť například při dešti dochází k vymývání barev.

Tónovací barvy Terno color

Tyto barvy se ředí poměrem 1 : 5, dle požadovaného odstínu. Barvy je možno pořídit v drogeriích, prodejnách Barvy a laky, či v různých hobby marketech.

  • Barvy Flowerpaint

Tato barva se vyznačuje ekologickou nezávadností a je jí možno používat i v potravinářství. Barvicí lázeň musí být studená, ale rozpouštění se provádí naopak v teplé vodě. Tato barva se ředí s vodou, a to v poměru 1 : 1 až 1 : 2.

  • Ostazinová barviva

Tyto barvy mají velmi výborné vlastnosti. Základní roztok se vytvoří smícháním 3 gramů práškové barvy, 7 gramů krystalické sody a 1 litru vody. Lázeň by měla mít pokojovou teplotu. Pokud chceme docílit světlejších odstínů, je možno barvicí roztok zředit více vodou.

  • Egacidová či rybacidová barviva

Předností těchto barviv je možnost vzájemného mísení, díky čemuž lze docílit zajímavých odstínů. Barvy se uchytí nejlépe na květech či rostlinách v mírně kyselém prostředí. Z toho důvodu se doporučuje do roztoku přidat také trochu octu. 

Občas se může stát, například vlivem špatné techniky sušení, nebo nevhodným skladováním, že sušené květiny zhnědnou. I takové květiny je možno pomocí barvení zachránit.

Zalévání živých květin do pryskyřice se nedoporučuje. Obsahují vodu, která pryskyřici poškodí. Sušené květiny do pryskyřice se prodávají již obarvené, pokud si tedy chcete ušetři práci s jejich barvením, můžete si je koupit ve specializovaných obchodech pro práci s pryskyřicí.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.