Jak pracovat s minerální pryskyřicí NatuResin

Práce s NatuResin je zábavná a ke všemu jednoduchá! Stačí dodržet pár jednoduchých pravidel a můžete se těšit na krásné výrobky. V tomto článku si vysvětlíme, jak si nejlépe připravit pracovní místo, jak kreativní hmotu obarvit a kdy se můžeme radovat z hotového výrobku.

Jdeme na to!

Příprava pracovního místa a pomůcek

Před samotným mícháním složek si připravíme vše, co budeme potřebovat. Jedině tak budeme mít klid na samotné odlévání. Určitě nechceme po smíchání mrhat drahocenným časem při hledání barviček nebo forem. Na zpracování smíchané hmoty sice máme několik minut, ty ale rychle utečou, když budeme hledat a nebudeme připraveni.

Potřebujeme: 

  • podložku na pracovní plochu, například pečící papír nebo smršťovací fólii
  • digitální váhu
  • kelímky
  • špachtle
  • barvy určené pro barvení minerální pryskyřice NatuResin
  • silikonové formy
  • vodu
  • minerální pryskyřici NatuResin

 

S pomocí vodováhy se ujistěte, že máte pracovní plochu v rovině. Raději buďte předem připraveni, dorovnávání roviny totiž může být po odlití do forem složitá disciplína. Ačkoliv minerální pryskyřice nepřilne k pracovní ploše tak důkladně, jako epoxidová pryskyřice, stejně doporučujeme pracovní plochu zakrýt třeba pečícím papírem a vyhnout se tak případnému úklidu.

Na podložku si připravte silikové formy nejen na výrobky, které chcete vyrobit, ale také nějakou tu menší formičku navíc na případné zbytky. Nemáte formičku navíc? Nevadí! Pokud vám namíchaná hmota zbyde, nalijte ji v tenké vrstvě na pečící papír. Po vytvrdnutí jí nalámete a použijete při vytváření mozaiky neboli tzv. terrazzo efektu.

 

Dále si připravte barvy, které budete chtít použít. Základní barva neobarvené hmoty je bílá, ačkoliv ne úplně zářivě bílá. Mohlo by se zdát, že hmotu můžete obarvit jakoukoliv dostupnou barvou, ale není tomu tak. Minerální pryskyřice je z podstaty neprůhledná, a narozdíl od epoxidové pryskyřice se tak snadno neprobarvuje. Probarvení jen tak možné jen barvami s vysokou pigmentací, které jsou pro tuto hmotu ověřené a které najdete v naší nabídce. Výsledkem jsou příjemné, pastelové odstíny.

 

Připravte si také kelímky a špachtle a natočte si vodu do libovolné nádoby. Nádoba na vodu by měla ideálně mít zobáček, aby se dala nalévat s přesností na gramy.

Všechno připraveno? Jdeme na to!

Doprostřed váhy umístěte kelímek a váhu vynulujte. Kelímek musí být dostatečně velký, abyste v něm pohodlně smíchali obě složky.
NatuResin mícháme v poměru 100:27, to znamená 100 gramů prášku a 27 gramů vody.
Nedodržení poměru může mít za následek snížení pevnosti, pomalejší tvrdnutí a sníženou životnost výrobku.

Ideální prostředí pro míchání je teplota prostředí, hmoty a vody cca 20 °C. Prostředí by také nemělo být vystaveno přímému slunci, ani mít nadměrnou vlhkost vzduchu (cca nad 40 % vzdušné vlhkosti).

Míchací kelímek musí být suchý a čistý. Odvažte si zvlášť vodu a zvlášť suchou složku.

Vždy přidáváme suchou složku do vody, nikoliv naopak. Vyhnete se tak nepromíchanému prášku v záhybech míchací nádoby. Za stálého míchání přidáváme postupně suchou složku, dokud se obě složky úplně nespojí a směs nebude tekutá a bez hrudek.

Po smíchání obou složek můžete přidat barvu z řady COLORFUN. Barvu doporučujeme přidávat v maximálním množství cca 2 % z celkové hmotnosti namíchané licí hmoty.

Pro probarvení skvěle fungují i barvy z řady Dye Solution, alkoholové inkousty a metalické prášky z naší nabídky. Nezapomeňte však, že po smíchání s NatuResin si metalické práškové barvy sice zachovají svoji barvu, nezachovají si ale svůj metalický nádech.

Kolik mám času na zpracování?

Doba zpracovatelnosti je cca 12 - 15 minut. S odléváním však neotálejte, ve větším smíchaném množství a v závislosti na teplotě hmoty i okolí může hmota zrát rychleji.

A co bublinky? Jak se jich zbavím?

Naplněnou formu lehce poklepávejte ze stran, případně vytvořte vibrace na podložce. Podpoříte tak uvolnění vzduchových bublin ze směsi, které vznikají při jejím míchání.

Za jak dlouho mohu výrobek vyndat z formy?

Na výrobek nemusíte dlouho čekat, do 40-60 minut jej můžete vyndat z formy. Při zrání se hmota díky termochemické reakci zahřeje a poté začne chladnout. Když je odlitek studený, můžete jej z formy velmi opatrně vyjmout. Pokud ale máte členitou formu, nebo formu s tenkými částmi, doporučujeme nechat NatuResin více dozrát a až pak vyjmout výrobek z formy. Tato kreativní hmota totiž tuhne rychle, dostatečně na vyndání z formy, proces tuhnutí však pokračuje ještě několik hodin, během kterých se dokonale vytvrdí.

Kdy zlomit výrobek, když chci druhou polovinu zalít epoxidovou pryskyřicí?

Výrobek doporučujeme zlomit ve chvíli, kdy jej vyjmete z formy, respektive krátce po vytvrzení. Později by to bylo velmi obtížné, za několik hodin se totiž hmota dokonale vytvrdí a není jí vůbec snadné rozlomit.


Chcete si přečíst něco o tom, jak spojit minerální a epoxidovou pryskyřici? Přichystali jsme pro vás na toto téma článek. Klikněte na něj zde .

Tip: Nevíte, jaké množství licí hmoty NatuResin budete potřebovat do vašich forem? Před odléváním si odvažte, kolik vody se vejde do vybrané formy. Tuto hmotnost vynásobte hodnotou 1,5 a máte přibližnou hmotnost suché složky potřebnou pro vytvoření vašeho originálního výrobku.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.