Viktorie a její Victoria´s fields

Povídali jsme si s Viktorií z Victoria´s fields, která tvoří nádherné šperky z pryskyřice provoněné jarní loukou. Jak promítá energii z přírody do své tvorby? A co by doporučila všem, kdo začínají s pryskyřicí? To se dočtete v tomto rozhovoru.


Viktorie | Victoria´s fields

Viktorie, představte se nám prosím.

Moje jméno je Viktorie a teď oslavím 25 narozeniny. Miluji život, svého manžela, svou rodinu a své přátele. Nejraději svůj život trávím s nimi, nebo v přírodě. V přírodě se cítím volná a čerpám z ní inspiraci a nabíjím se energií. Mám ráda i pomalé chvilky, kdy můžu vše kolem sebe vnímat naplno a taky mám ráda, když si můžu udělat chvilku pro sebe, uvařit si dobrý čaj a relaxovat.
Ráda sbírám bylinky a studuji jejich účinky, miluji horké vany a všechny druhy počasí. A nejvíc miluji to tvoření.


Kdy jste se poprvé setkala s epoxidovou pryskyřicí a proč jste se jí rozhodla sama vyzkoušet?

Poprvé jsem se s ní setkala před čtyřmi lety. Byla jsem zrovna na Erasmu v Německu a tam bylo jedno z mých nejsmutnějších období v životě. Byla jsem hodně nemocná a hodně jsem se propadla do svého nitra. Skrz tu nemoc a skrz smutek jsem se dostala víc k sobě samé a tím pádem i k tvoření.
Za život jsem vytvořila plno různých věcí - malovala jsem obrázky, obrazy, malovala jsem na sklo, tvořila jsem z keramiky, pletla jsem, vyráběla korálky a navlékala je a tohle bylo něco nového na vyzkoušení. A pryskyřice mě natolik uchvátila, že jsem u ní zůstala.


Pampeliškový nárdelník | Victoria´s fields

Jaké byly vše začátky tvoření s pryskyřicí?

Začátky nebyly vůbec lehké. Myslela jsem, že si koupím pryskyřici a formy, natrhám pár květin a bude to hned úplná krása. Ale první pokus a několik pokusů potom byla velká katastrofa. Šperky lepily a byly matné. Postupně jsem měla s pryskyřicí čím dál menší trpělivost a byla jsem z toho dost zoufalá.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

Jak jste se z té zoufalosti dostala?

Když jsem si uvědomila, že bych měla lépe číst návody, což je můj velký problém. Dělala jsem postupové chyby. Pryskyřice je materiál, u kterého se musí dodržovat různé podmínky, poměry. Malý výkyv a je to špatně. Pak jsem to ale dostala do ruky a už takové chyby nedělám. A když teď něco udělám špatně, tak už vím, jak se to stalo, co jsem udělala špatně.


Viktorie s prstýnkem z pryskyřice | Victoria´s fields

Vzpomenete si na svůj první výrobek? Jak se vám povedl?

K tomu se váže takový zajímavý příběh. Jeden z prvních šperků, který se mi povedl, byl vlastně ten z první várky šperků, které se vůbec nepovedly. Já jsem je všechny vyhodila a nechala jsem si takovou půl kuličku. Lepila a byla k vyhození, ale já jsem si ji nechala, protože se mi nějakým způsobem líbila, jenom nešla nosit. Pak jsem jí po čase zalila znovu, když už jsem věděla, jak na to, a vyrobila jsem z ní prsten. Ta nová vrstva zakryla všechnu nevzhlednost a najednou byl prsten krásný. Byly v něm pomněnky a o Vánocích si ho ode mě koupila jako dárek jedna paní pro svoji dceru.
O tři roky později jsem ten prsten viděla v Olomouci na slečně, kterou jsem předtím neznala. Díky tomu jsme se seznámily a přátelíme se dodnes.


Náhrdelník | Victoria´s fields

Na Vašich stránkách jsem si všimla, že jste zaměřená hodně na přírodu a možná i trochu na spiritualismus, je to tak? Například o ženách mluvíte jako o vílách. Toto téma provází celou Vaši značku. Nejen Beskydské luky a lesy, ale také energie, která v přírodě je.

V mé tvorbě je všechno propletené. Skrz tvorbu se realizuji a příroda je moje nekonečná inspirace. Cítím, že je vše propojené a díky tomu všemu se cítím svobodná, klidná, uvolněná a šťastná. Je to krásné. V ženách vidím křehké víly, kterým chci pomocí svých šperků předat právě ten klid a svobodu.

Pryskyřice byla nejdříve váš koníček, nebo jste do tvoření šla rovnou s vizí prodeje výrobků?

Tvorba z pryskyřice byla nejprve můj koníček, ale vlastně je to koníček i teď. Mne to neskutečně baví, a jsem ráda, že to můžu dělat jako svojí práci a že tím můžu žít.
Máte někde schovaný výrobek, který se povedl úplně nejmíň?

Mám takovou krabičku vzpomínek, kde si nechávám první výrobky a mám tam takovou kuličku, do které jsem se snažila zalít růži. Nebyla ještě úplně usušená, takže zhnědla. Ta kulička vypadá úplně hrozně. Ani jsem nevěděla, jak jí mám opracovat a vyleštit, protože s odlitky z forem se musí dál pracovat. Je to taková kostrbatá, hnědá koule.

A na který výrobek jste naopak nejvíc pyšná?

Nejvíc pyšná jsem na to, když vymyslím něco nového. Například kruhové náušnice, které miluji a je to úplně něco jiného. Mám také ráda nové barevné kombinace. Teď pracuji na jedné novince, ale na tu si budete muset počkat.
Ale například náušnice z macešek všechyn ženy milují. Speciální na nich je, že se pryskyřicí pokryje květ bez použití formy.Maceškové náušnice | Victoria´s fields

Kde mohou vaše výrobky zákazníci najít?

Nejvíce se zaměřujeme na on-line prodej na stránkách www.victoriasfields.cz. Ale třeba o Vánocích budeme mít stánky v Karolíně v Ostravě a ve Frýdě ve Frýdku-Místku. Ve Frýdku máme na místeckém náměstí vystavené šperky v Bylinkárně Pod Křídlem, kde si je mohou zákazníci prohlédnout a zakoupit.

Jakou radu byste dala začínajícím tvůrcům z pryskyřice?

Mějte trpělivost a čtěte návody. Asi to nebude hned, nemusí se to hned povést, ale výsledek bude stát za to.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.