Formy na epoxidovou pryskyřici

Epoxidová pryskyřice nepřilne jen k několika materiálům, proto je důležité, jakou hotovou formu nebo materiál na výrobu formy zvolíme. Formy pro epoxidovou pryskyřici jsme pro vás přehledně uvedli do tří kategorií: 

Formy ze silikonu

Nejběžněji používané hotové formy jsou ty ze silikonu. U nás na e-shopu naleznete různé druhy forem, vybrat si z nich můžete zde.

Formy nemají datum spotřeby, ale měly by být považovány za spotřební materiál. Bez ohledu na to, jak moc kvalitní silikon je, pryskyřice rozleptává povrch formy a ta se časem „spálí“. Povrch formy zmatní a výrobky z takových forem jsou pak také matné. Nejsou už lesklé tak, jak je to pro pryskyřici typické. Lesk forem poté bohužel nejde navrátit zpět, ale nevyhazujte takové formy. Možná se vám budou ještě hodit v případě, že budete potřebovat matný odlitek.

Spálení formy pryskyřicí je přirozené poškození, ale forma se často opotřebí i v důsledku mechanického vlivu. Proto při aranžování dekorací do formy buďte opatrní při používání pinzety a párátka. Důrazně nedoporučujeme formy roztahovat nebo mačkat. Pokud silikon příliš natáhnete, neroztrhne se, ale objeví se na něm poškození. Forma se bohužel už nevrátí do původního stavu a deformace půjde vidět i na odlitku z pryskyřice.

Při správném používání si forma zachovává své původní vlastnosti i po opakovaném použití. Naše osobní zkušenosti a zpětná vazba od zákazníků však ukazují, že nelze očekávat, že formu použijeme v původních kvalitách více než 8-10 krát.

Pro práci se silikonovou formou není potřeba použít separátor.

Chcete vlastní formu speciálního tvaru? vyrobit si jí můžete ze silikonu s pomocí našeho video návodu.

Formy z polypropylenu (PP)

Polypropylen je další materiál, ke kterému pryskyřice nepřilne. Patří však mezi dražší materiál a je tak vhodný na výrobu formy, kterou budeme používat velmi často.

Pro práci s polypropylenovou formou není potřeba použít separátor.

Formy z kovu a ze dřeva

Jako formu můžete použít prakticky jakýkoliv materiál, je ale důležité, aby byla forma alespoň trochu pohyblivá a umožnila vyjmutí výrobku, a také je nutné použít separátor. Bez separátoru se epoxidová pryskyřice k formě přilepí a odlitek nepůjde vyjmout.

V případě formy z kovu použijte tekutý separátor a v případě formy ze dřeva polypropylenovou pásku (PP).

U vlastnoručně vyrobených forem je naprosto důležité, aby byly dobře vysilikonované, utěsněné lepidlem z tavné pistole, případně vytmelené akrylovým tmelem a neměly sebemenší dírku. Jejich utěsnění nesmí být vyhotovené z materiálů náchylných na rozleptání či prosáknutí. Po odlití se může vše zdát prvních pár hodin v pořádku, pak se ale může ukázat, že je přeci jen těsnění v některém místě nedokonalé a všechna pryskyřice tak může vytéct.

Pokud se rozhodnete pro výrobu formy ze dřeva, nezapomeňte její povrch nejdříve zbrousit, aby k ní dokonale přilnula separační páska.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.