Jak vyčistit nebo odstranit epoxidovou pryskyřici?

Ačkoliv pozitivní vlastnosti používání epoxidové pryskyřice vysoce převyšují její nevýhody, přece jenom ovšem existují i jistá negativa u tohoto materiálu. Jednou z nich je skutečnost, že vytvrzená křišťálová pryskyřice, která při tvoření odkápne již není následně zrovna snadné odstranit.
Ať už vyrábíte malé šperky z pryskyřice nebo epoxidový stůl, nechtěné odkápnutí epoxidové pryskyřice vás nejspíš nemine. V tomto článku se tedy budeme věnovat možnostem, jak odstranit epoxidovou pryskyřici.

Jaké přípravky použít na nevytvrzenou pryskyřici?

K odstranění pryskyřice, která ještě nebyla vytvrzena, je možno použít různé speciální přípravky a čističe jako například technický líh, alkohol ve spreji či aceton.

Pokud vám pryskyřice odkápla na hladkou plochu jako například na stůl, snadno jí otřete i vlhčeným dětským ubrouskem.



Odstraňování epoxidové pryskyřice z plastů nebo skla

Epoxid často používáme mimo jiné k opravám rozbitých plastových výrobků, nebo třeba k utěsnění prasklých okenních skel, a je tedy poté potřeba zbytky epoxidu šetrně odstranit. Zde nám pomůže papírová utěrka namočená do rozpouštědla na bázi alkoholu (Isopropylalkohol), které slouží jako účinné rozpouštědlo pro oleje, gumu a také pro pryskyřice. Isopropylalkohol je bezbarvá kapalina se silnými čistícími a odmašťovacími účinky, která nenarušuje materiály a rychle se odpařuje. Po odstranění epoxidové pryskyřice z povrchu, otřeme zbytky rozpouštědla čistým vlhkým hadříkem.

Odstraňování epoxidové pryskyřice ze dřeva nebo betonu

Při odstraňování epoxidové pryskyřice z dřevěných povrchů je nutno se vyvarovat alkoholu nebo ředidlům, které by mohly poškodit nebo změnit barvu povrchu dřeva. V tomto případě se doporučuje použít raději aceton, který dokáže odstranit epoxid z dřeva nebo betonu, vzhledem k tomu, že se vsákne do porézního povrchu, tím se uvolní a snadněji se poté odstraní.

Odstraňování epoxidové pryskyřice z kovů a tvrdých povrchů

Na kovy, které jsou dostatečně odolné, a je možno na ně používat chemické prostředky, použijeme aerosolový sprej nebo kapalné rozpouštědlo, které naneseme na potřebné místo hadříkem. Vzhledem k tomu, že se jedná o chemikálie, je nutno chránit pokožku ochrannými rukavicemi.
Rozprašovací chladicí látka v aerosolové nádobě tuhý epoxid zmrazí, čímž ho zkřehčí a poté se snadno odstraní škrabkou.

Odstranění epoxidové pryskyřice z tkanin

Při práci s epoxidem snadno dojde k potřísnění například pracovního oděvu. I zde existuje způsob, jak epoxidovou pryskyřici z oděvu odstranit, aniž by došlo k zničení látky. Použití acetonu nebo ředidel v tomto případě není vhodné, protože by došlo k odbarvení nebo rozpuštění textilu; a rovněž výše zmíněné abrazivní metody jako je odlupování nebo škrábání by látku poškodily.

K uvolnění a odloupnutí epoxidu z tkaniny je nejjednodušším způsobem ohřev epoxidu. Látku ponořte na několik sekund do hrnce s vařící vodou a za pomoci kleští ji následně vytáhněte z vody, poté epoxid jemně odlepte.

Odstranění epoxidu z kůže

Při manipulaci s epoxidem může dojít k potřísnění nejen oděvu, ale také kůže. Je tedy vždy potřeba pokožku preventivně chránit pracovními rukavicemi. Pokud přesto dojde k potřísnění pokožky, je potřeba epoxid odstranit dříve, než vytvrdne. Pomocí papírové utěrky či hadříku, namočené do octa, jemně potírejte zasažené místo do té doby, než epoxid odstraníte.

V případě, že by tento způsob nebyl dostatečně účinný, je možno použít aceton nebo odlakovač, ale v tomto případě postupujte velmi opatrně, protože se jedná o hořlavé látky, které je potřeba používat ve velmi větraném prostoru a které mohou kůži poškodit. Kůži poté důkladně omyjte a ošetřete krémem, aby nedošlo k vysušení či alergické reakci pokožky.

Odstranění epoxidové nátěrové hmoty

Pokud se jedná o epoxidové nátěrové hmoty, je nutno zmínit, že velice dobře dokážou odolávat řadě rozpouštědel i louhům a jejich odstraňování je tedy složitější a zdlouhavější. Zde přichází na řadu výběr různých speciálních ředidel, se kterými je potřeba pracovat dle návodu výrobce a zejména dodržovat bezpečí při práci s takovými látkami; chránit tedy sebe i své okolí před případnými toxickými výpary.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.