Co je epoxid

Názvem epoxid nebo také epoxy je označována epoxidová pryskyřice, což je čirý, polymerní materiál syntetického původu. Odborně se uvádí, že se jedná o cyklický ether, mající tři atomy v kruhu. Řadí se mezi reaktoplasty, tedy hmoty, které je možno tepelně, zářením či působením katalyzátoru, vytvrdit. Vytvrzením poté dojde v materiálu k vytvoření prostorové sítě, a tím se docílí zajímavých vlastností, jako například k chemické odolnosti, tvarové stálosti, nerozpustnosti, a v neposlední řadě také k dobré tepelné odolnosti. Jedná se o pryskyřičné látky, které mají více než jednu epoxidovou vazbu. Zmiňované reaktoplasty se tedy vyznačují velice dobrou přilnavostí k mnoha druhům materiálů.

Hledáte-li tedy informace, týkající se epoxidu, určitě se setkáte s pojmy jako epoxidová pryskyřice, ale také s pojmy syntetická pryskyřice, odlévací pryskyřice, licí pryskyřice, křišťálová pryskyřice a další.

Pryskyřice neboli epoxidová pryskyřice je tedy, jak jsme již zmínili, syntetická pryskyřice, která se dá využít k spoustě různých účelů. Epoxid se vytváří smícháním dvou vzájemně sladěných složek. Pokud tekutou pryskyřici smícháme s vhodným tvrdidlem, které je důležitou složkou k rozmíchání dvousložkových epoxidových pryskyřic a tmelů; spustí se chemická reakce, trvající obvykle několik hodin až dní. Po vzájemném smíchání těchto složek se při správné teplotě změní materiál z kapalného do pevného stavu. K tomu, aby se materiál dokonale vytvrdil, je potřeba zvolit mísící poměr pryskyřice vůči tvrdidlu obvykle v poměru 1:1 nebo také 1:2.

Vzhledem k tomu, že existuje velké množství různých pryskyřic, mají tyto různé druhy také různé vlastnosti a je možno je použít pro různé aplikace dle daných specifikací výrobce. Tyto pryskyřice se mohou také výrazně lišit v průběhu procesu vytvrzování, což se týká výsledné tvrdosti, tepelné odolnosti, nebo také odolnosti vůči UV záření. Další vlastnosti, podle kterých vybíráme vhodné epoxidové pryskyřice, jsou doba vytvrzování a rovněž maximální tloušťka vrstvy, kterou je možno aplikovat na určený materiál.

Dá se říci, že epoxidová pryskyřice má velmi mnoho využití. Její výhody spočívají právě ve výše zmiňovaných jedinečných vlastnostech, které bychom u jiných materiálů hledat nemohli. Má vynikající adhezi, je odolná vůči chemickým látkám, různým vlivům počasí, chrání před korozí a podobně.

Epoxidová pryskyřice se využívá pro lepidla, nátěrové hmoty nebo také konstrukční materiály.

Epoxidovou pryskyřici můžete také využít k výrobě či úpravě vlastních šperků, různých originálních předmětů, obrazů, originálních dárků a dekorací. Je využívána rovněž při umělecké tvorbě ve stylu Resin Art a Geode Art. Na šperky z pryskyřice, stůl s epoxidovou pryskyřicí a všeobecně na kreativní tvoření z pryskyřice využíváme licí pryskyřice ze speciálních obchodů. Tyto obchody nabízí nejen epoxidové pryskyřice, ale také formy na pryskyřice, 3D silikonové formy, metalické fixy, UV pryskyřice, sušené květiny do pryskyřice, kovové prášky a další potřeby pro výrobu dekorací z pryskyřice.

 

 

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.