Jak vyrobit šperky z pryskyřice

Jak vyrobit šperky z pryskyřice?

Při této otázce je nejprve potřeba zmínit, že existuje více druhů pryskyřice. Vzhledem k tomu, že každá z nich nabízí odlišné vlastnosti, je důležité, abychom si vybrali tu správnou.

Křišťálová pryskyřice, epoxidová pryskyřice nebo UV pryskyřice?

Při tvorbě šperků je velmi oblíbená křišťálová pryskyřice, která imituje sklo. Křišťálová a epoxidová pryskyřice pod svými názvy schovávají jeden a ten samý produkt. Velkou výhodou je, že si můžeme vybrat pryskyřici, která je UV stálá a která nabízí po vytvrzení nádherný povrch. Dále můžeme sáhnout po řidších pryskyřicích, které umožňují lepší odvod bublinek (skvělé pro průhledné šperky) nebo hustějších, které nabízí možnost efektního prolínání barev. Na vytvrzení si pak počkáme podle zvolené pryskyřice 12 – 48 hodin.

UV pryskyřice nabízí možnost mít hotový výrobek připravený k nošení už za několik málo minut. Tuto pryskyřici totiž jen připravíte, dozdobíte, osvítíte UV lampou a hotový výrobek je na světě. Nevýhodou ale může být, že UV pryskyřice nejsou UV stabilní a časem vám podle toho, jak často je nosíte na slunci, mohou zežloutnout. Pokud tuto pryskyřici probarvíte, bude lehké žloutnutí méně znatelné.

Hodí se obě pryskyřice do silikonových forem?

Odpověď je ano. Šperky z pryskyřice se nejčastěji vyrábí právě v silikonových formách. Díky svému lesklému povrchu často téměř nebo úplně eliminujete potřebu broušení a dalších úprav. Ze silikonových forem zároveň budete často mít už připravené dírky pro umístění bižuterních komponentů, díky kterým nebudete muset pryskyřicové šperky vrtat.

Jak vybrat křišťálovou pryskyřici?

Křišťálovou (epoxidovou) pryskyřici volíme vždy podle výrobku, který hodláme dělat. A ani u šperků to není jinak. Jakou pryskyřici z naší nabídky tedy zvolit právě na šperky?

Pryskyřice Fluid

Tato pryskyřice je UV stálá a je tedy vhodná pro neprobarvené šperky. Samozřejmostí pro pryskyřice, které jsou UV stálé je to, že je můžete použít i na plně probarvené odlitky.
Fluid patří mezi hustější pryskyřice, vykouzlíte s ní nádherné prolínání barev a efekty, kterých byste s řidší pryskyřicí dosáhli jen velmi těžko.

Tato pryskyřice je uživatelsky velmi přívětivá, nabízí totiž dlouhou dobu zpracování a přitom tvrdne celkem rychle (24 hodin). Rádi po ní saháme, když děláme složitější aranže a potřebujeme více času. Po vytvrzení má nádherný a lesklý povrch.

U hustějších pryskyřic jako je právě Fluid je potřeba počítat s tím, že hůře odvádí vmíchané bublinky. To ale není nic, s čím byste si neporadili s naším rádcem „Jak na bublinky v pryskyřici“.

Pryskyřice Glass

Tuto pryskyřici doporučujeme téměř výhradně pro výrobu šperků. Patří mezi řidší pryskyřice a tvrdne déle (cca 48 hodin) a díky tomu získáte výrobek bez bublinek. Samozřejmě i pro tuto pryskyřici platí, že ji musíte míchat pomalu a trpělivě, abyste do ní bublinky zbytečně nevmíchali.

Samozřejmostí je UV stálost a nádherný povrch po vytvrzení.

Pryskyřice iCrystal

Nejnovější z naší rodiny pryskyřic v sobě snoubí rychlé vytvrzení (12-24 hodin), dlouhou dobu zpracování, UV stálost a řidší konzistenci, která si lépe poradí s bublinkami. Přináší tedy to nejlepší ze světa pryskyřic. Povrch má po vytvrzení stále krásný, odbornému oku ale možná povrch nepřijde tak perfektně lesklý, jako je tomu u pryskyřice Fluid nebo Glass.

Pryskyřice Start

S touto pryskyřicí vyrobíte za příznivou cenu mnoho nádherných výrobků. Je perfektní pryskyřicí pro začátečníky. Není UV stálá a je tedy vhodnější pro probarvené výrobky. Nabízí kratší dobu zpracování, ale zároveň i rychleji vytvrzuje (do 24 hodin).

Co dál potřebuji k výrobě?

Můžete si vybrat některou z našich startovacích sad pro výrobu šperků, nebo si pomůcky vybrat sami.

Kromě křišťálové pryskyřice a ochranných pomůcek budeme k práci potřebovat také:

- míchací kelímky a špachtle;
-
silikonovou formu na šperky;
- bižuterní komponenty;
- digitální váhu;
- dekorace a barvy.

Je také vhodné před případným ušpiněním ochránit pracovní stůl, na kterém se bude s pryskyřicí pracovat. Zde je možno použít například obyčejný pečící papír. Vhodná je rovněž silikonová podložka nebo igelit.

Jak začít vyrábět?

1) Namíchejte si pryskyřici v poměru, který je uvedený na jejím balení.

Chcete poradit s mícháním pryskyřice? Koukněte do tohoto článku.

2) Pryskyřici obarvěte

Barvy do pryskyřice vybíráme podle jejich výsledného efektu a míry probarvení.

- Transparentní tekuté barvy, které mají méně pigmentu, tudíž pryskyřici sice obarví, ale zůstane nadále průsvitná.

-
Netransparentní tekuté barvy, kterými dosáhnete sytých a neprůhledných odstínů.

-
Metalické prášky, které zpravidla obarví pryskyřici do neprůhledna. Záleží ale na jejím použitém množství. Jako bonus získáte u tohoto barviva hezký metalický třpyt.

2) Přidejte ozdoby

Dále je možné přimíchat také třpytky. Zde je však potřeba vzít v úvahu, že třpytky jsou těžší a mají tendenci se usazovat na spodní straně šperku.

Pokud do šperků umístíte sušené květiny, tak mějte na paměti, že ty naopak vyplavávají. V průběhu vytvrzování je kontrolujte a jemně zatlačujte zpět do pryskyřice.

Odstraňte bublinky a výrobky zakryjte

Po odlití pryskyřice a naaranžování zbývá už jen odstranit bublinky z povrchu. Pro tento účel můžete zvolit rychlé přejetí zapalovačem. Oheň nikdy nedržte nad pryskyřicí, jen s ním rychle přejeďte, jinak hrozí, že se pryskyřice připeče k formě.

Alternativou k zapalovači je alkoholový sprej, který jednou nebo maximálně 2x stříkněte ze vzdálenosti cca 20 cm na pryskyřici a bublinky popraskají.

Vyrobené šperky z pryskyřice je vhodné uložit pod poklop, pod kterým se vytvoří ideální teplé prostředí pro správné tvrdnutí, a také se tím zabrání uchytávání prachu.

VIDEO: Šperky z pryskyřice

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.