Jak vyrobit šperky z pryskyřice

Při této otázce je nejprve potřeba zmínit, že existuje více druhů pryskyřice. Vzhledem k tomu, že každá z nich nabízí odlišné vlastnosti, je potřeba se předem rozmyslet, jaký typ šperku hodláte vytvořit; tedy od šperků, které se vytváří ve formičkách, až po pryskyřici pružnou.

Při tvorbě šperků je velmi oblíbená křišťálová pryskyřice, která imituje sklo. Při práci vytváří nejméně bublinek a tvrdne až 48 hodin.

Pryskyřice imitující sklo je velice vhodná na výrobu odlitků ze silikonových forem, jakými jsou krystaly a šperky. Silikonové formy je možno buď koupit již hotové, nebo si pomocí silikonu na formy vytvořit formy vlastní. Silikonové formy na odlévání pryskyřice seženete v mnoha různých tvarech a velikostech. Na trhu naleznete silikonové formy na svícny, formy na odlévání podtácků, silikonové formy na šperky, 3D silikonové formy, formy na epoxidové hodiny a mnoho dalších.

Ačkoliv tato pryskyřice schne nejdelší dobu, její výhodou je, že s její pomocí uděláte nejtlustší odlitky, nejméně žloutne na slunci a tvoří se v ní nejméně bublinek.

Šperky z křišťálové pryskyřice se tedy vytváří ze směsi pryskyřice a tvrdidla. Obě tyto složky je nutno smíchat v přesném poměru tak, aby vytvořily hustou směs. Je potřeba dodržet správné poměry, které jsou uvedeny v balení výrobku. Směs se míchá tak dlouho, až je zcela čirá.

Vzhledem k tomu, že křišťálová pryskyřice je chemická látka, která uvolňuje do vzduchu výpary, je potřeba s ní vždy pracovat v dobře vyvětrané místnosti. Místnost ovšem musí mít stálou pokojovou teplotu, aby šperk poté mohl správně vytvrdnout. Při práci se doporučuje použít roušku a také ochranné rukavice.

Kromě křišťálové pryskyřice a ochranných pomůcek budeme k práci potřebovat také míchací kelímky a špachtle, které jsou buď součástí balení, nebo je lze volně dokoupit. Je také vhodné před případným ušpiněním ochránit pracovní stůl, na kterém se bude s pryskyřicí pracovat; zde je možno použít například obyčejný pečící papír. Vhodná je rovněž silikonová podložka, pomocí které může případný přebytek pryskyřice volně odkapat.

Na výrobu ohebných šperků a různých doplňků je vhodná pružná pryskyřice, která zůstává pružná a flexibilní i po následném zaschnutí. S její pomocí snadno zaglazurujete třeba fotku. Pryskyřice na glazurování se používá v případě, že hodláte vytvářet osobní medailonky a vylévat pryskyřicí komponenty s mělkými lůžky. Výhodou této pryskyřice je její gelová struktura, čímž vzniká menší pravděpodobnost přetečení pryskyřice přes lůžko. Po zaschnutí se na lůžku vytvoří pocit 3D efektu.

Barvení křišťálové pryskyřice můžeme provést několika způsoby. Jednak je možno použít transparentní barvy, které mají méně pigmentu, tudíž pryskyřici sice obarví, ale zůstane nadále průsvitná. Další možnost je použití perleťových pudrů, které jsou mnohem sytější. Pudry vzhledem k jejich práškové struktuře je nutno zamíchat do směsi pryskyřice. Tekutá barviva lze naopak do pryskyřice kapat, a tím vytvářet různé barevné obrazce. Barviva je ovšem také možno rovnou míchat do pryskyřice. Dále je možné přimíchat také třpytky. Zde je však potřeba vzít v úvahu, že třpytky jsou těžší a mají tendenci se usazovat na spodní straně šperku. Je tedy vhodné s nimi pracovat po jednotlivých vrstvách, které se nechají postupně zasychat.

Určitě se nedoporučuje snažit se urychlovat průběh tvrdnutí epoxidové pryskyřice. Pryskyřice sice potřebuje teplo, ale jak jsme si již uvedli, jedná se o hořlavou látku, a nesmí se tedy dávat do trouby, mikrovlnné trouby nebo na topení. Jednak by došlo k okamžitému zežloutnutí, ale hlavně by mohl výrobek poškodit.

Vyrobené šperky z pryskyřice je vhodné uložit pod poklop, pod kterým se vytvoří ideální teplé prostředí pro správné tvrdnutí, a také se tím zabrání uchytávání prachu.

Jestliže se stane, že se svým výrobkem nebudete v průběhu tvoření spokojeni, rozhodně jej nevylévejte do odpadního systému. Pryskyřici nechte zatvrdnout a teprve poté ji můžete bez problémů vyhodit. Pokud vám pryskyřice případně přetekla v lůžku, můžete ji ihned opatrně setřít pomocí papírové utěrky nebo párátek. Další možností je pryskyřici po vytvrdnutí opatrně sloupnout.  

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.