Jak pracovat s pryskyřicí při vysokých teplotách

Teplota je jedním z nejdůležitějších faktorů, které je třeba mít na paměti při práci s epoxidovou pryskyřicí. Nesprávné teploty pracovního prostředí a pryskyřice mohou způsobit různé problémy s vašimi projekty.

Jaká je doporučená teplota?

Teplota při práci s pryskyřicí nesmí být nižší než 20 °C a vyšší než 25–27 °C. Čím vyšší je teplota, tím rychleji projekty z pryskyřice vytvrdnou. Může se zdát, že se jedná o výhodu, ale prací ve vyšších teplotách riskujeme exotermickou reakci. Zachování stálé doporučené teploty je kritické obzvlášť v prvních 24 hodinách.

Co dělat v letních měsících?

Jakmile se oteplí, sledujte teplotu ve vašem pracovním prostoru a také předpověď počasí, abyste se ujistili, že teplota nebude vyšší, než maximálních 27 stupňů. Doporučujeme mít v pracovním prostoru umístěný teploměr, abyste teplotu mohli sledovat i v průběhu vytvrzování, nejen odlévání.

Ujistěte se také, že obě složky A a B skladujete ve stejných podmínkách, ve kterých budete odlévat. Pryskyřici nedoporučujeme skladovat na slunečném místě nejen kvůli možné ztrátě jejích vlastností, ale také kvůli jejímu ohřátí před odléváním, které by uspíšilo vytvrzování.

Je rozdíl, pokud míchám 50 g nebo 5 kg?

Pryskyřice patří mezi reaktoplasty, což znamená, že vytvrzují pomocí chemické reakce, která je často exotermická (uvolňuje teplo). Čím větší množství pryskyřice a tvrdidla smícháme, tím více tepla se uvolní. U pryskyřic a tvrdidel se tato reakce zrychluje s rostoucí teplotou. Větší množství pryskyřice má větší objem, kde probíhá exotermická reakce. To znamená, že se vniklé teplo nemůže snadno rozptýlit do okolí a akumuluje se uvnitř materiálu. Tento efekt je zvlášť patrný u velkých objemů, kde je poměr povrchu k objemu relativně nízký.  Tedy ano, je v tom rozdíl. Základem tedy je dát pryskyřici takové podmínky, aby tato reakce probíhala kontrolovaně.

Jak snížit teplotu v pracovním prostoru?

Větrejte, zapněte ventilátor nebo ideálně klimatizaci. Pokud nemáte možnost teplotu snížit, odlévejte večer nebo v noci, kdy jsou teploty obecně nižší.

Můžu s pryskyřicí pracovat venku?

Práci s pryskyřicí ve venkovních prostorách nedoporučujeme. Důvodem je zmiňované udržování teploty v rozmezí 20 – 27 °C. Také se může stát, že do vašeho projektu napadají různé nečistoty a hmyz. Dalším problémem je například vysoká vzdušná vlhkost nebo dokonce i déšť, které pryskyřici poškodí.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.