Příčiny defektů na pryskyřici

16375847473

Příčin tvoření defektů, jako jsou skvrny či svraštění na epoxidové pryskyřici může být hned několik a jen v opravdu málo případech za to může samotná pryskyřice.

Příčinou může být:

1. Vysoká vzdušná vlhkost je nejčastějším faktorem pro tvoření skvrn, svraštění pryskyřice nebo vytvoření škraloupů. Nedoporučuje se pracovat s pryskyřicí při vysoké vlhkosti, stejně tak jako během deště, mlhy a v blízkosti vodních ploch. V ideálním případě byste měli pracovat v suchém a teplém, uzavřeném, ale větraném prostoru. Pokud pracujete s otevřenými okny, musíte si ohlídat vlhkost vzduchu ve vaší dílně. Snadným pomocníkem pro zjištění vlhkosti vzduchu je předpověď počasí, která tuto informaci zpravidla obsahuje. S epoxidovou pryskyřicí by se nemělo pracovat při vlhkosti vyšší než 30-40%.

2. Nízká teplota často v kombinaci s výše uvedenou vysokou vzdušnou vlhkostí zvyšuje možnost výskytu defektu. Doporučená teplota pro práci s pryskyřicí by neměla být nižší než +20 a vyšší než + 25-27 ° C. Abyste své odlitky ochránili před vznikem nehezkého filmu, můžete zapnout topení nebo ohřívač vzduchu, nikoliv však na plný výkon, teplota by měla být v doporučené hranici a měla by být konzistentní.

3. Použití barviv a přísad a alkoholů k odstranění bublin z epoxidové pryskyřice, které nejsou doporučené nebo vyzkoušené výrobcem. Vždy buďte opatrní s přísadami, které používáte poprvé: doporučuje se nejprve vyzkoušet na malém množství pryskyřice, abyste viděli, jak materiál reaguje na konkrétní použitý produkt. Nikdy nepoužívejte barviva s obsahem vody, která by mohla nenávratně zničit váš výrobek a dokonce způsobit exotermickou reakci.

4. Použití velkých plynových hořáků s vyměnitelnou kartuší. Tyto hořáky vypouštějí během provozu více oxidu uhličitého, což může také způsobit, že se na pryskyřici objeví nežádoucí film. Doporučuje se používat malé ruční hořákové zapalovače: jsou pohodlnější a bezpečnější.

Co dělat, když pracujete s pryskyřicí v oblasti s vysokou vzdušnou vlhkostí nebo máte v dílně nízké teploty?

1. Vybavte dílnu klimatizací nebo jinými metodami pro regulaci teploty a vlhkosti v místnosti, ve které s epoxidovou pryskyřicí pracujete.
2. Pracujte a nechte pryskyřici vytvrdnout v blízkosti zdrojů tepla.
3. Technika předběžné katalýzy je další možností, doporučujeme jí však pouze pro zkušené. Tato technika spočívá v tom, že necháte smíchanou pryskyřici v nádobě, dokud se nezačne zahřívat, a poté ji odlijete do formy. Jedná se o řízenou exotermickou reakci, kdy je velmi důležité, aby pryskyřice nedošla do velmi horkého stádia a nevyvřela. Při použití tohoto způsobu bude méně pravděpodobné, že vlhkost nebo nízká teplota vzduchu zkazí vaši práci a vytvoří na povrchu nežádoucí film. Tuto techniku používejte ideálně na menší množství pryskyřice (cca do 100 gramů hmotnosti), ve větších objemech by mohlo dojít k prudké reakci a velmi pravděpodobně prošvihnete časové okno pro odlití.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.