Co je exotermická reakce a proč je při zpracování epoxidové pryskyřice nežádoucí?

Po smíchání složky A a B započne vytvrzování pryskyřice a obecně nastává exotermní reakce, při které se uvolňuje teplo. Pro ideální výsledek je nutné, aby takové uvolňování tepla probíhalo řízeně a pomalu. Tohoto ideálního průběhu dosáhneme tím, že dodržíme všechny pokyny dané výrobcem pro konkrétní odlévanou pryskyřici.

Pokud tyto pokyny nedodržíme, i když třeba necháme déle pryskyřici v míchacím kelímku nad limit její tloušťky lití a objemu, nastane velmi prudká exotermická reakce a pryskyřice nám takzvaně vyvře.

Teplota při této reakci začne prudce stoupat, někdy i o desítky stupňů během velmi krátké doby, často i během minuty či pár minut. To zapříčiní, že pryskyřice začne být velmi horká (někdy i přes 200 oC), začne se z ní kouřit, povrch rychle ztvrdne, objeví se v něm velké bubliny, pryskyřice často zežloutne a popraská a tím se znehodnotí.

1637582118713

Vyvření pryskyřice je bohužel nevratný proces, který nejen zničí pryskyřici a formu, ale také uvolňuje výpary a kouř, které mohou být zdraví škodlivé. Nezapomínejme ani na vysokou teplotu, která může způsobit popáleniny. V případě, že se s exotermem setkáte, umístěte kelímek s pryskyřicí na nehořlavý povrch ideálně mimo obytné místnosti a hlídejte jej kvůli možnému požáru.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

Nikdy na kelímek nesahejte ani ho nehaste vodou, voda v pryskyřici totiž může reakci urychlit. Z tohoto důvodu vždy důrazně upozorňujeme, že kelímky ani plniva (včetně barev) nesmí obsahovat vodu.

1637582118698

Exotermickou reakci dále mohou vyvolat různá plniva jako kamínky nebo písek. Vždy dodržujte maximální povolené množství plniv udané výrobcem a používejte do pryskyřice pouze k tomu určená plniva. Dbejte také na teplotu prostředí, ve kterém pryskyřici odléváte, i ta ovlivňuje rychlost jejího vytvrzování.

Exotermická reakce může být také nastartována prudkým zvýšením teploty, pokud v jednom bodě odlévané pryskyřice příliš dlouho držíte zdroj tepla (zapalovač, horkovzdušnou pistoli…).

Když se vám povede docílit nechtěné exotermické reakce tak nezoufejte. Kdo nezažil vyvření, jako by s pryskyřicí nikdy nepracoval. Zachovejte klid a v první řadě ochraňte své zdraví.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.