Chtěli byste namalovat obraz, i když malování není vaše silná stránka? Pak vyzkoušejte akrylové lití.

Akrylové lití se v posledních letech stalo velmi populární technikou tvorby uměleckých děl. Tato technika totiž vyžaduje minimální malířské znalosti, a přitom umožňuje tvořit jedinečné a neobvyklé obrazy. Principem je hra s barvami a jednoduché pohyby. V důsledku své jednoduchosti a dostupnosti se akrylové lití stalo oblíbeným způsobem malby pro začátečníky, kteří se zajímají o tvorbu umění, stejně jako pro zkušené umělce, kteří hledají nové způsoby tvorby.

V souvislosti s touto technikou se můžete setkat také s názvy Acryl pouring, Fluid Art, Acrylic Pouring, tekutá malba, lití akrylu. 

IMG_2336osk IMG_4349osk

Jak si tuto techniku představit? Co znamená akrylové lití?

Základem je akrylová barva, která je namíchána do tekuté konzistence s přídavkem licího (pouring) média a dalších přísad podle potřeby. V závislosti na technice se tato zkapalněná barva vlévá do sebe a nakláněním či foukáním se rozprostírá po povrchu plátna či jiného předmětu. V závislosti na výběru barvy, média a přísad se vytvářejí různé efekty.

Co budete na výrobu originálního obrazu potřebovat?

Na celý proces má efekt velké množství faktorů a kvalitní plátno a barevné pigmenty jsou jedním z těch nejzákladnějších, jak jasného a sytého výsledku dosáhnout. Proto nedoporučujeme sahat po levnějších značkách barev, pláten apod., abyste předešli případnému zklamání z výsledku.

Kvalitní akrylové barvy

Zvolte takové barvy, které obsahují hodně pigmentu. V ateliéru Oskarek.cz používají velmi kvalitní italské akrylové barvy Maimeri s vysokou pigmentací. Čím vyšší je pigmentace barev, tím více zářivé bude vaše výsledné dílo.

Nebojte se použít také metalické odstíny jako je zlatá, stříbrná, bronzová nebo iridescentní (měňavé) barvy, ve kterých jsou třpytivé pigmenty přimíchané do základních odstínů. Mohou tak vznikat úžasné lesklé výtvory. 

Pouring medium

Licím (pouring) médiem se barvy naředí do požadované konzistence. Pouring médium je směs, která slouží k zjemnění konzistence akrylových barev, aby se lépe míchaly a lily. Pouring medium také slouží k regulaci viskozity a redukci bublinek, což vede k větší hladkosti a rovnoměrnosti výsledného obrazu. Existuje mnoho různých druhů licího media na trhu, které se liší svými vlastnostmi a kvalitou. V ateliéru Oskarek.cz používají jako pouring medium PVA lepidlo, které lze zakoupit ve všech výtvarných potřebách.

Malířské plátno

Dobře vypnuté malířské plátno je základ. Dají se použít i jiné podklady, na kterých akrylové barvy drží jako jsou šepsované desky, dřevěné krabičky, různé obaly apod. Akrylové lití můžete vyzkoušet na dřevěné stoličkysvětla, kytaru, obal na mobil, hodiny a ze všech těchto kousků se v mžiku stane fascinující umělecké dílo.

Silikonový olej

Silikonový olej se používá pro vytvoření bublinek. Pokud jej použijete, mějte po ruce flambovací pistoli nebo fén, kterým lehce barvy zahřejete a tím pomůžete vytvořit efekt bublinek. I bez silikonového oleje ale dosáhnete krásných efektů.

Kelímky nebo nádoby na míchání barev, dřevěné špachtle na rozmíchání barev případně malířská špachtle na roztírání barev po plátně.


Ochranné pomůcky jako jsou fólie, rukavice, stará košile (akrylové barvy nejdou vyprat), kuchyňské utěrky na otírání rukou. Pokud se vám líbí čisté okraje, můžete je oblepit ochrannou malířskou páskou.

IMG_8043

A nyní hurá do práce! Postup výroby abstraktního obrazu metodou akrylového lití:

  1. Připravte si tolik kelímků, kolik budete používat barev. Do každého kelímku přidejte 2 díly Pouring média a 1 díl akrylové barvy. Zamíchejte.
  2. Vezměte si jeden čistý kelímek a postupně do něho nalijte všechny zamíchané barvy - ne najednou, ale po troškách a barvy střídejte. Pokud máme například 3 barvy: modrou, zelenou a červenou, do kelímku budeme lít podle preferencí třeba trochu červené, trochu modré, trochu zelené, trochu modré, trochu červené atd., dokud nemáte dostatek fluida na celé plátno.
  3. Pokud chcete docílit zajímavých efektů a vytvořit tzv. oka nebo bubliny, přikápněte do barev i silikonový olej. 
  4. Plátnem různě hýbejte, ať se barvy krásně rozlijí.
  5. Nechte práci pořádně zaschnout. Rozhodně nedoporučujeme mít výsledné plátno na přímém slunci nebo venku na terase, cokoliv se do schnoucí barvy může zachytit a zůstat tak v barvě přilepené nebo mohou barvy popraskat. Ideální je rovná plocha v suché a čisté místnosti, kde se jemně větrá. Takto může plátno schnout cca 2-7 dnů, záleží také na ročním období.
  6. Pro závěrečný jas se také dá hotové plátno přetřít lesklým lakem nebo postříkat lakovacím sprejem, což je v tomto případě praktičtější varianta.

IMG_8049osk IMG_8035

Přijďte na workshop do ateliéru Oskarek.cz, kde vás zasvětí do kouzla této techniky. Můžete si zde vyrobit třeba vlastní hodiny. Pokud jste raději samouci, podívejte se na sestřih postupu na videu https://youtu.be/ByD7PGkWrfA.

Akrylové lití je hravé experimentování s barvami a technikami přelévání. Dá se téměř zaručit, že pokud pokaždé použijete stejné barvy a stejnou techniku, nikdy nebudou hotová plátna vypadat úplně stejně. Barvy si vlastně malují samy a my jim jen pomáháme vyniknout. 

Ateliér Oskarek.cz můžete navštívit osobně pro radu, můžete se zúčastnit některého z workshopů nebo si můžete jejich výrobky a materiál zakoupit v eshopu Originální dřevěné svatební a bytové dekorace | Oskárek.cz (oskarek.cz)

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.