Jak se zbavit bublinek v pryskyřici

Ačkoliv jsou bublinky v pryskyřici občas vytvářeny naschvál jako dekorační prvek, častěji jsou považované za nežádoucí. Jak na to, aby byl váš výsledný výrobek bez bublinek?

Nejčastější doporučení, které dostanete je pořídit si vývěvu (vakuový hrnec), ve které se díky podtlaku odstraní všechny bublinky, které jsou v namíchané pryskyřici. Pokud ale nemáte vlastní dílnu a zbytečných pár tisíc, pak pro vás vývěva nejspíš nepřipadá v úvahu. 

Jak si tedy můžete pomoci k tomu, aby byl výsledný výrobek co nejvíce bez bublin?

V první řadě myslete na to, že bublinky vmícháváme do pryskyřice při mísení složek A a B. Pryskyřici je potřeba míchat pomalu a plynule a snažit se jich vmíchat co nejméně. Čím hustější pryskyřice je a čím rychleji tvrdne, tím více v sobě drží bublinky. Pryskyřice, které vytvrzují delší dobu v rámci několika dní a které jsou zároveň i velmi tekuté lépe odvádí bublinky, a to v začátku svého vytvrzování až do fáze gelace. Ve formě je tedy stále velká šance, že bublinky zmizí samy.

Triky na odstranění bublinek, které sami používáme:

1) Naléváte pryskyřici na porézní podklad?

Tak pozor – z něj se mohou (a téměř jistě budou) uvolňovat drobné bublinky vzduchu. Porézní podklad vždy důsledně penetrujte ať už speciální penetrací, nebo přímo tenkou vrstvou pryskyřice. V závislosti na poréznosti podkladu můžete použít i více vrstev než jen jednu. Výhodou penetrace je, že se vsákne do povrchu materiálu a částečně ho zpevní i zevnitř a lépe jej prováže s následně nalévanou pryskyřicí.



2) Po namíchání nechte kelímek s namíchanou pryskyřicí chvíli odstát.

V kelímku je pryskyřice většinou ve vyšším sloupci, než do kterého je určená a tím se urychlí její vytvrzování. Pozor, zde je důležité hlídat, aby se pryskyřice příliš nezahřívala a nedošlo k exotermické reakci. Průběžně kelímek hlídejte. Začíná být teplý? Honem s pryskyřicí do forem. Nikdy nedopusťte, aby byla pryskyřice v kelímku horká. Do doby, než začne pryskyřice teplat by měla při odstání odvést alespoň větší část bublinek na povrch, ze kterého je můžete odstranit rychlým přejetím zapalovače nebo postříkáním alkoholovým sprejem.

3) Před odléváním můžete vložit nádobu se složkou A na nějakou dobu do teplé vody, klidně na cca 15-20 minut.

Díky působícímu teplu bude tekutější a bude při míchání držet méně bublinek. POZOR – tento postup výrazně zkracuje zpracovatelnost pryskyřice, po namíchání je potřeba pryskyřici ihned odít a nenechat stát v kelímku. Pokud jste začátečník a nemáte práci s pryskyřicí ještě úplně v ruce, doporučujeme se spíše spolehnout na opatrné míchání. 

4) Další možností je zahřát už namíchanou pryskyřici v teplé lázni, pomalu jí promíchávat, nechat jí trochu odstát a odvést bublinky na povrch.

Toto ale doporučujeme jen pro ostřílené odlévače, protože zde budete na velmi tenké hranici u exotermické reakce (prudké zahřátí a vytvrzení pryskyřice viz odkaz na článek výše). 

Jaký trik na hlídání teploty používáme, pokud nemáme bezkontaktní teploměr, který by teplotu hlídal? Ve chvíli, kdy používáme tento postup, tak máme v teplé vodní lázni ponořeno cca ¾ kelímku a ¼ si necháváme nad hladinou. Nejen, že se lépe vyhneme tomu, aby se voda dostala dovnitř a znehodnotila pryskyřici, ale také na té zbylé ¼ můžeme držet zvenku prst a dotykem kontrolovat, jestli se pryskyřice už moc nezahřívá. 

5) Do pryskyřice můžete 1-2 stříknout alkohol ve spreji a zamíchat (1-2 stříknutí na 100 gramů namíchané hmoty).

Alkohol pomůže bublinky odstranit a stejně tak pomáhají i alkoholové pigmenty. Nedoporučujeme to s alkoholem v pryskyřici přehánět. Když ho dáte moc, tak pryskyřice špatně vytvrdne a výrobek bude gumový.  

6) Víme, že už jsme to zmiňovali na začátku článku, ale znovu raději připomínáme opatrné míchání.

Pryskyřice v sobě nemá bublinky, jsou to naše ruce, které je tam dostanou. Proto se snažme, abychom jich tolik nevmíchali a nemuseli je pak řešit.

VIDEO: Odstranění bublinek z pryskyřice

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.