Jak pečovat o šperky a jiné výrobky z pryskyřice

Vyrobili jste šperk z pryskyřice a chcete co nejdéle zachovat jeho krásu a lesk? Tak byste měli dodržovat pár základních pravidel. Tyto tipy pro údržbu se netýkají jen šperků, ale platí pro všechny výrobky z pryskyřice. Uvádíme je hlavně pro šperky z pryskyřice proto, že právě tyto výrobky bývají nejvíce nošené a vystavované okolním vlivům. A teď už k samotným doporučením.

Šperky pravidelně čistěte

Šperky z pryskyřice je vhodné pravidelně čistit, aby se odstranily nečistoty a mastnoty, které se na nich mohou usadit. Očistěte je měkkým hadříkem z mikrovlákna nebo vatovým tampónem namočeným do vlažné mýdlové vody. Poté šperk jemně a důkladně opláchněte vodou. Vyhněte se použití abrazivních čisticích prostředků, které by mohly poškodit povrch.

Vyvarujte se kontaktu s chemikáliemi

Šperky z pryskyřice by měly být chráněny před přímým kontaktem s chemikáliemi, jako jsou parfémy, deodoranty, lak na vlasy, čisticí prostředky nebo agresivní čisticí prostředky. Tyto látky mohou šperk poškodit, způsobit změnu barev nebo ztrátu lesku. Proto si před aplikací těchto produktů sundejte šperky a počkejte, až se látky úplně vsáknou do pokožky.

Skladujte je správně

Pokud šperky z pryskyřice nebudete nosit, je důležité je správně uskladnit. Uchovávejte je odděleně od ostatních šperků, abyste předešli poškrábání. Můžete je uložit do měkkých látkových pytlíčků nebo šperkových krabiček, které je ochrání před prachem a vlhkostí.

Chraňte je před přímým slunečním zářením

Šperky a jiné výrobky z pryskyřice jsou citlivé na dlouhodobé vystavení přímému slunečnímu záření. Pokud je to možné, vyhněte se nošení šperků z pryskyřice na přímém slunci nebo v soláriu, abyste zabránili změně barev a deformacím materiálu. Stejná poučka platí například pro obrazy z pryskyřice, které si nikdy nevěšte na místo, na které svítí přímé sluneční světlo.

Mějte na paměti teplotní vlivy

Výrobky z pryskyřice jsou citlivé na extrémní teploty. Vyvarujte se vystavení vysokým teplotám, jako jsou horké sprchy, sauny nebo přímé teplo od jiných zdrojů tepla. Stejně tak se vyhněte velmi nízkým teplotám, které by mohly šperky poškodit.

Opravy a úpravy

Pokud má váš šperk z pryskyřice matný nebo poškrábaný povrch a potřebuje opravu, existuje hned několik možností, jak mu opět dodat lesk. Jednou z možností je na očištěný a odmaštěný povrch nanést vrstvu akrylového laku TOP FINISH. Jedná se o nejrychlejší opravu, která vám zabere maximálně pár minut. V případě, že je povrch příliš poničený, zvažte jeho zbroušení a vyleštění. Jak na to se dozvíte v našem článku o broušení a leštění pryskyřice.

Dodržováním těchto jednoduchých tipů byste měli být schopni udržet své šperky z pryskyřice v dobrém stavu a prodloužit jejich životnost.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.