Jak vyrobit formu na pryskyřici z tekutého silikonu

Jak vyrobit formu na pryskyřici z tekutého silikonu

Přemýšleli jste nad tím, jak vyrobit formu na odlitek? Výroba vlastní silikonové formy není složitá a zvládnete jí i vy. Při výrobě je jen potřeba myslet na několik věcí, aby vznikla bezchybná forma.

Kvalitní silikon pro výrobu forem

Výběr tekutého silikonu je velmi důležitá část výroby forem. Při výběru silikonu, který jsme chtěli uvést do prodeje pro naše zákazníky pro nás byla důležitá kvalita, viskozita a délka tuhnutí silikonu.

Proč je důležitá délka tuhnutí? Čím déle silikon tuhne, tím více času má zatéct a vyplní všechny jemné detaily předmětu, ze kterého formu vytváříte a také máte delší čas na jeho zpracování. Díky delší době tuhnutí má zase čas odvést bublinky, které v silikonu nechceme.

Silikon, který vyhovuje všem našim přísným požadavkům najdete zde.

Výběr záporné formy

Předmět, ze kterého budete vyrábět silikonovou (pozitivní formu) se nazývá záporná forma nebo také základní forma. Mějte na paměti, že se  z ní úplně vše obtiskne. Pokud je tento předmět matný, bude i forma matná a nebude se hodit například pro odlévání pryskyřice.

Dávejte si také pozor na to, z jakého materiálu je záporná forma vyrobená. Pokud je silikonová, tekutý silikon k ní přilne a nepůjde oddělit. Problémy mohou způsobit i keramické předměty bez glazury a jiné porézní materiály. Abyste zajistili, že předmět půjde dobře vyjmout z pozitivní formy, ošetřete ho nejprve separátorem.

Příprava na odlévání

Negativní formu očistěte, zbavte ji mastnot a prachu a případně ji opatřete separátorem, je-li to nutné. Poté ji vložte do krabičky, které bude okolo předmětu a zároveň mu poskytne prostor na vytvoření okrajů o síle alespoň 1 cm. Pokud budou okraje a dno pozitivní formy moc tenké, forma nebude při nalití odlévací hmoty držet tvar a dále se může poškodit při manipulaci a vyloupnutí odlitku. Krabička musí být alespoň trochu poddajná nebo rozložitelná, aby z ní šla vyrobená silikonová forma vyndat.

V případě, že nemáte k dispozici plastovou nebo papírovou krabičku, vyrobte si vlastní pomocí kartonu a lepicí pásky. Vnitřek krabičky nemusí být vylepený páskou, silikon můžete odlévat přímo do ní. Je ovšem nutné, aby krabička byla dobře utěsněná, aby tekutý silikon nemohl vytéct.

Namíchejte silikon a odlévejte

Negativní formu umístěte do krabičky. Pokud hrozí, že by vyplavala, přilepte jí ke dnu krabičky tavnou pistolí, lepidlem nebo oboustrannou lepicí páskou. Silikon namíchejte podle návodu, míchání musí být přesné a poměry odvážené na váze. Při míchání si počínejte opatrně, čím méně vzduchu do silikonu namícháte, tím lépe. Řádně promíchaný silikon pomalu nalijte do krabičky. Přelévejte ho přes všechny detaily negativní formy a nenalévejte z výšky, ale přibližte se co nejblíž, aby při odlévání nevznikaly zbytečné bublinky.

Vyklepejte bubliny

Pro uvolnění bublinek formu dobře poklepejte ze všech stran a nechce vytvrdnout. Po vytvrzení už jen zbývá vyjmout negativní formu, zastřihnout případné přelitky a forma je hotová.

VIDEO NÁVOD: Výroba formy z tekutého silikonu

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.