Jak vyrobit mýdlo ze zbytků?

Zbyly vám po výrobě kousky mýdlové hmoty na dně nádobky nebo v kelímcích? Nebo sbíráte z umyvadla zbytky mýdel a je vám líto je vyhodit? Z těchto zbytků můžete ještě vyrobit krásná mýdla!

Jak na to?

  1. Sesbíraná mýdla dejte do hrníčku nebo třeba kovové nádoby na šlehání mléka. Větší kousky nakrájejte na kousky cca 1 cm velké.  2. Ideální je, aby se jednalo o stejný mýdlový základ, aby bylo výsledné mýdlo soudržné.

  3. Hmotu roztavte ve vodní lázni. Nezapomeňte, že mýdlo už bylo jednou obarvované a jsou v něm přidané vůně, podle toho tedy bude vypadat a vonět i roztavená hmota.

  4. Jakmile je hmota roztavená, přidejte barvu a vůni – jen tolik, aby mýdlo získalo hezkou barvu a vůni a zároveň s ohledem na to, jak moc již roztavené kousky voní a jakou mají barvu. Hmotu nevařte a zpracujte ji ihned po rozehřátí.

    Na obrázku vidíte, že my jsme po roztavení dostali šedo brčálovou barvu a tu už bychom například na žlutou nepřebarvili, proto jsme zvolili tmavší odstín. Hmota zároveň hezky voněla a vůni jsme nepřidali.  5. Obarvenou voňavou hmotu nalijte do silikonové formy a nechte 45 - 60 minut vytvrdnout.  6. Aby mýdlo dozrálo a získalo pevnost, použijte ho až za 10-14 dní. Pokud jej nebudete používat, ale máte ho vyrobené do zásoby, dejte ho do sáčku nebo celofánu, aby se z něj nevypařovala voda.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.