Recyklace a udržitelnost v práci s pryskyřicí

Práce s pryskyřicí může být nejen kreativní, ale i šetrnÁ k životnímu prostředí. S rostoucím důrazem na udržitelnost je důležité hledat způsoby, jak minimalizovat odpad a využívat znovu použitelné pomůcky. Tento článek vám poskytne tipy, jak pracovat s pryskyřicí udržitelně.

Neplýtvejte pryskyřicí

Jednou z velkých otázek při tvoření s pryskyřicí je, kolik potřebuji pryskyřice a co udělat s případným přebytkem.

Jak si spočítáte, kolik pryskyřice potřebujete?

  • Pokud odléváte do silikonových forem, vyhledejte si u nich v popisku, kolik pryskyřice do nich spotřebujete. Tento údaj jsme doplnili ke všem našim silikonovým formám, abych vám usnadnili nejen nákup pryskyřice, ale také plánování při odlévání.
  • Pokud odléváte do vlastních forem, ať už jsou hranaté nebo kulaté, spočítáte si spotřebu v naší kalkulačce. Máte složitější formu? Pomyslně si ji rozdělte na menší úseky, u kterých zvlášť spočítejte požadovanou spotřebu a výsledky sečtěte.

Co se zbylou pryskyřicí?

Pokud raději mícháte více pryskyřice, nebo něco málo zůstane na dně míchacího kelímku, mějte po ruce silikonové nebo vlastní formy, do kterých pryskyřici spotřebujete. Ze zbytků mohou vzniknout krásné šperky, nebo třeba vícebarevný svícen. Pokud totiž máte po ruce větší formu, tak do ní můžete průběžně odlévat zbytky. Ty se dokonale spojí a jednoho dne z formy vytáhnete mnohobarevné dílo.

Jednorázové nemusí být vždy jednorázové

Použijete dřevěnou špachtli a poté ji hned hodíte do koše? To samé platí pro plastové nebo papírové kelímky? Velká chyba! Po použití je otřete papírovou utěrkou a nechte v nich zbytek pryskyřice vytvrdnout. Příště je můžete použít znovu. Na některých plastových kelímcích pryskyřice neulpí, pokud se tedy po vytvrzení odlupuje, vyloupejte ji, dočistěte lepicí páskou a kelímky jsou připravené pro další odlévání.

Používejte silikonové nástroje i kelímky

Silikonové špachtle i kelímky jsou použitelné opravdu velmi dlouho. Jediné, co pro ně musíte udělat je, že je po každém použití dobře otřete papírovou utěrkou a příště jsou znovu připravené k odlévání. Nezapomeňte, že i po otření na nich ještě zatvrdnout drobné zbytky ulpělé pryskyřice, proto je nechte vytvrdit stejně dlouho, jako své výrobky, než je znovu použijete.

Ochrana stolu nemusí být jednorázová

Ochranné podložky na stůl vyrobené ze silikonu nebo jiných snadno čistitelných materiálů lze po vytvrdnutí pryskyřice opakovaně používat. Pryskyřici lze z těchto podložek snadno odloupnout.

 

Použijte i vytvrdlé kapky pryskyřice

Děláte obrazy z pryskyřice a pod vaším dílem jsou vždy barevné loužičky vytvrdlé pryskyřice? Nebo jste z podložky nebo kelímků sloupali vytvrdlé kapky? I tyto kousky můžete znovu použít. Jednoduše je dejte do svých výrobků z pryskyřice, ve kterých budou sloužit jako výplň. Pokud je dáte do čiré pryskyřice, vznikne velmi originální výrobek.

Starejte se o své formy

Silikonové formy jsou spotřební materiál a po čase vlivem pryskyřice zmatní, a nakonec je nebude možné použít vůbec. Můžete se ale o ně dobře starat, aby vám vydržely co nejdéle. Jak?

  • Pokud je to možné, používejte do forem rychleji tvrdnoucí pryskyřici (1-2 dny tvrdnutí). Pryskyřice nebude příliš dlouhou dobu působit na formu a díky tomu ji můžete používat déle v její původní kvalitě.
  • Formy příliš nenatahujte a nemačkejte, aby se v nich nevytvořily praskliny.
  • Při jejich použití nepoužívejte ostré nástroje.
  • Čistěte je pouze lepicí páskou, kterou odstraníte prach, kapky vytvrdlé pryskyřice a jiné nečistoty, nebo NanoTech čističem. Nečistěte je různými činidly, která mohou narušit jejich povrch.

S trochou plánování a kreativity lze pracovat s pryskyřicí udržitelně. Výběrem správných materiálů a technik můžete přispět k ochraně životního prostředí a zároveň vytvářet krásné a unikátní výrobky. Znovupoužitím nástrojů a minimalizací odpadu se můžete stát zodpovědnějšími tvůrci a inspirovat ostatní k udržitelnějším postupům.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.