Jak pracovat se silikonovou formou

Pokud byste si rádi vytvořili jakýkoliv výrobek z epoxidové pryskyřice, pak se jistě neobejdete bez silikonové formy.

Silikonové formy na epoxidovou pryskyřici se vyznačují zejména tím, že mají velmi hladký a také lesklý povrch, tudíž se s nimi velice dobře pracuje. V podstatě do nich stačí pouze nalít epoxidovou pryskyřici a po následném vytvrzení je finální produkt hotov. Formy je možno používat opakovaně.

Silikonových forem se na trhu nachází nepřeberné množství v různých designech, tvarech a velikostech, a je tedy možno s jejich pomocí vytvářet rozmanité výrobky dle vlastního přání. Ať už se jedná o šperky, prsteny a náramky, klíčenky, různé svícny, záložky, pravítka, dále formy na podtácky, podnosy, vánoční či velikonoční dekorace a mnoho dalšího.

Práce se silikonovými formami na epoxidovou pryskyřici není nijak složitá. Silikonový materiál je velmi pružný, při odlévání dokáže držet tvar a po vytvrzení lze pryskyřici z formy jednoduše vyloupnout. Kvalita silikonové formy na licí pryskyřici určuje, jaký povrch bude výrobek po vyloupnutí mít.

Jak jsme již výše zmínili, licí pryskyřice ve spojení se silikonovými formami na odlévání, slouží k výrobě nejrůznějších dekoračních předmětů z pryskyřice, šperků, přívěsků, náušnic či náramků, ale je možno tímto způsobem vytvářet i různé figurky, nebo například zalévat do formy sušené květiny či brouky, dekorativní drobné předměty, a podobně.

Pokud ve své kreativitě chcete ještě více pokročit, můžete si vyrobit i své vlastní silikonové formy nebo formičky na pryskyřici a vyrobit si opravdu originální šperky z pryskyřice, či rozmanité dekorativní předměty, které nikdo jiný nemá.  K výrobě forem na odlévání pryskyřice jsou k dostání materiály, které je možno k takové výrobě použít, a sice silikon na výrobu formy. Výroba vlastní silikonové formy není vůbec složitá, a použít pro ni můžete jakoukoliv dekoraci či předmět, například sošku. Tekutý silikon na výrobu forem má dvě složky a přirozenou vzdušností se vytvrzuje zhruba 12 hodin. Na trhu jsou k dostání různé druhy silikonu na výrobu forem, a vybírat lze zejména podle stupně tvrdosti, do jaké silikonová hmota dokáže ztuhnout. Silikon na formy ASF 20 se vykazuje zejména výraznou pružností, a je vhodný všude tam, kde bude potřeba jej z hotového výrobku vysvléct. ASF 30 je silikon univerzální, který se hodí pro většinu výrobků, oproti tomu silikon ASF 40 dokáže vytvrdit tuhou formu a hodí se spíše pro větší výrobky, které mají jednodušší tvary.

Nicméně pokud se výrobou vlastní silikonové formy nechcete zabývat, na trhu je k dostání opravdu rozmanité množství různých forem a formiček, ze kterých si snadno vyberete. Křišťálová pryskyřice kopíruje každý záhyb formy, tedy i nedokonalosti, kterých byste se mohli při výrobě vlastní silikonové formy dopustit.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.