Jak pracovat se silikonovou formou

Pokud byste si rádi vytvořili jakýkoliv výrobek z epoxidové pryskyřice, pak se jistě neobejdete bez silikonové formy.

Silikonové formy na epoxidovou pryskyřici se vyznačují zejména tím, že mají velmi hladký a také lesklý povrch, tudíž se s nimi velice dobře pracuje. V podstatě do nich stačí pouze nalít epoxidovou pryskyřici a po následném vytvrzení je finální produkt hotov. Formy je možno používat opakovaně.

Silikonových forem u nás najdete nepřeberné množství v různých designech, tvarech a velikostech, a je tedy možno s jejich pomocí vytvářet rozmanité výrobky dle vlastního přání. Ať už se jedná o šperky, prsteny a náramky, klíčenky, různé svícny, záložky, pravítka, dále formy na podtácky, podnosy, vánoční či velikonoční dekorace a mnoho dalšího.

Práce se silikonovými formami na epoxidovou pryskyřici není nijak složitá

Silikonový materiál je velmi pružný, při odlévání dokáže držet tvar a po vytvrzení lze pryskyřici z formy jednoduše vyloupnout. Silikon separuje sám o sobě, není tedy potřeba používat další separátory.

Jak prodloužit životnost silikonové formy?

Začátečníci s pryskyřicí bývají často překvapeni, že jsou silikonové formy považovány za spotřební materiál. Proč jsou formy spotřební materiál? Pryskyřice na formy chemicky působí a to způsobuje ztrátu lesku a pružnosti formy do momentu, kdy je forma pro pryskyřici nepoužitelná. Často se uvádí, že použití různých separátorů prodlužuje životnost formy. Běžně ale kreativci uvádí, že významné prodloužení životnosti nezaznamenali. Navíc použití separátorů má to negativum, že je výsledný odlitek matný nebo flekatý. Za nás tedy použití separátorů do forem doporučit nemůžeme. 

Do forem patří jen pryskyřice a předměty, které neobsahují vodu

Jak jsme již výše zmínili, licí pryskyřice ve spojení se silikonovými formami na odlévání, slouží k výrobě nejrůznějších dekoračních předmětů z pryskyřice, šperků, přívěsků, náušnic či náramků, ale je možno tímto způsobem vytvářet i různé figurky, nebo například zalévat do formy sušené květiny či brouky, dekorativní drobné předměty, a podobně. Dávejte si ale pozor, do pryskyřice patří vše, co je dokonale vysušené a neobsahuje vodu ani separační látky (olej, silikon...), jinak dojde k prudké exotermické reakci. O exotermické reakci se více dozvíte v tomto článku.

Jak si vyrobit vlastní formu?

Pokud ve své kreativitě chcete ještě více pokročit, můžete si vyrobit i své vlastní silikonové formy nebo formičky na pryskyřici a vyrobit si opravdu originální šperky z pryskyřice, či rozmanité dekorativní předměty, které nikdo jiný nemá.  K výrobě forem na odlévání pryskyřice je k dostání silikon na výrobu formy. Výroba vlastní silikonové formy není vůbec složitá, a použít pro ni můžete jakoukoliv dekoraci či předmět, například sošku. Tekutý silikon na výrobu forem má dvě složky a přirozenou vzdušností se vytvrzuje zhruba 12 hodin. 

Nicméně pokud se výrobou vlastní silikonové formy nechcete zabývat, máme k dostání opravdu rozmanité množství různých forem a formiček, ze kterých si snadno vyberete. Křišťálová pryskyřice kopíruje každý záhyb formy, tedy i nedokonalosti, kterých byste se mohli při výrobě vlastní silikonové formy dopustit.

Formu si můžete vyrobit i obtisknutím pasty i-gum

Jestli jste ještě neslyšeli o této pastě, tak o hodně přicházíte. Velmi jednoduše vezmete dvě stejné části složek A a B, promačkáte a spojíte v ruce a detailně obtisknete jakýkoliv předmět. Je velmi oblíbená i na vytváření okrajů podtácků na hladkém povrchu. Tím si vyrobíte vlastní podtáckovou formu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.