Jak vyčistit silikonovou formu

Pokud rádi pracujete se silikonovými formami, například při tvorbě dekorativních předmětů pomocí vylévání epoxidové pryskyřice, jistě vás bude zajímat, jak správně silikonovou formu vyčistit a jak o ni pečovat, aby vám co nejdéle dobře sloužila.

Silikonové formy jsou vynikající pomůckou v domácnosti i jinde, vzhledem k tomu, že jsou vyrobeny z nepřilnavého povrchu, neabsorbujícího ani olej, ani žádné jiné mastnoty. Dají se používat opakovaně a při správném zacházení, mají i dlouhou dobu životnosti.

Čištění silikonových forem

Silikonové formy jsou tedy skvělým pomocníkem a v podstatě i nenáročným, co se týká údržby, ale i u tohoto materiálu je občas potřeba vyčištění.

Silikonové formy na odlévání pryskyřice nečistíme vodou, která by mohla zanechat vodní skvrny. Navíc epoxidová pryskyřice s vodou špatně reaguje, jakákoliv zbytková voda v silikonové formě nebo vlhkost by mohla nevratně poškodit výrobek z pryskyřice. Formy na odlévání můžete také vyčistit speciálním NanoTech čističem nebo použitím běžné lepící pásky, která odstraní nečistoty.

Formy určitě nepokládejte na jakýkoliv horký povrch, jako jsou například kamna, plotna a podobně.

Skladování silikonových forem

Silikonové formy na pryskyřici skladujte tak, aby se neohýbaly a nic se nedotýkalo jejich lesklých částí. Vzniklé otlaky už z formy nejde nijak odstranit.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.