Jak vyčistit silikonovou formu

Pokud pracujete se silikonovými formami při tvorbě dekorativních předmětů pomocí vylévání epoxidové pryskyřice, jistě vás bude zajímat, jak správně silikonovou formu vyčistit a jak o ni pečovat, aby vám co nejdéle dobře sloužila.

Proč se při práci s pryskyřicí používají silikonové formy?

Silikonové formy jsou vynikající pomůckou při odlévání pryskyřice vzhledem k tomu, že jsou vyrobeny z nepřilnavého neabsorpčního materiálu. Dají se používat opakovaně a při správném zacházení, mají i dlouhou dobu životnosti.Čištění silikonových forem

Silikonové formy jsou skvělým pomocníkem a v podstatě i nenáročným, co se týká údržby, ale i u tohoto materiálu je občas potřeba vyčištění. Jak vyčistit silikon?

Čištění před odléváním

Formy bývají vlivem skladování lehce zaprášené a mohou se na nich uchytit i jiné nečistoty, proto je potřeba je před každým odléváním vyčistit.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

Silikonové formy na odlévání pryskyřice nečistíme vodou, která by mohla zanechat vodní skvrny. Navíc epoxidová pryskyřice s vodou špatně reaguje, jakákoliv zbytková voda v silikonové formě nebo vlhkost by mohla nevratně poškodit výrobek z pryskyřice. Formy na odlévání můžete vyčistit speciálním NanoTech čističem nebo použitím lepící pásky, která odstraní nečistoty jako je prach.Opravdu nemohu formy umýt vodou?

V podstatě můžete, ale obecně se to nedoporučuje kvůli tomu, že nelze zaručit, že formu uživatel nechá řádně vyschnout před tím, než začne odlévat. Dále i utření například kuchyňskou utěrkou může být problematické. Utěrka totiž zanechá na povrchu jemná vlákna, které se při odlévání dostanou do pryskyřice.

Pokud opravdu musíte formy umýt vodou, umyjte je vlažnou vodou s trochou mycího prostředku. Po dokonalém opláchnutí z nich oklepejte všechnu vodu o utěrku položenou na stole. Tímto způsobem z nich oklepete všechny kapky, po kterých by se po uschnutí udělaly vodní skvrny. Takto umytou formu nechte dokonale vyschnout, než jí použijete.

Formy určitě nepokládejte na jakýkoliv horký povrch, jako jsou například kamna, plotna a podobně. Schnutí byste tím sice uspíšili, ale také byste si mohli formu poškodit.Skladování silikonových forem

Silikonové formy na pryskyřici skladujte tak, aby se neohýbaly a nic se nedotýkalo jejich lesklých částí. Vzniklé otlaky už z formy nejde nijak odstranit.

VIDEO: Jak vyčistit formy

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.