Jak vyrobit obrazy a mořské břehy z křišťálové pryskyřice

Obrazy z pryskyřice se těší čím dál tím větší oblibě a staly se samostatnou disciplínou při tvoření z pryskyřice. Ať už plánujete vytvořit obraz s minerály nebo s mořským břehem, určitě se vám bude hodit pár rad pro toto výjimečné tvoření.

Co budete potřebovat pro výrobu

PVC desku, plátno na desce nebo MDF desku
Pryskyřici
Barvu nebo metalický prášek do pryskyřice
Dekorační materiál
Spotřební materiál
Váhu

Postup výroby

 1. Na rovný, zakrytý stůl si připravte MDF desku, plátno na desce nebo jiný povrch, na který chcete obraz vytvořit. Pomocí lepící pásky očistěte podklad od případného prachu a nečistot. Povrch vyrovnejte ideálně s pomocí vodováhy. Pokud nebude povrch naprosto rovný, bude pryskyřice stékat k jedné straně.

 2. Namíchejte si potřebné množství pryskyřice a tvrdidla podle velikosti podkladu. Na obrazy i mořské břehy nejčastěji používáme pryskyřici Sea&Geode nebo pryskyřici Fluid. Tyto pryskyřice jsou husté a lépe tak drží na místě, jsou určené pro detailnější práci. S pryskyřicí Sea&Geode tvoříme mořskou pěnu na březích moře.

 3. Pryskyřici vždy mícháme podle mísícího poměru uvedeného na jejím balení a obě složky odvažujeme na digitální váze s přesností na gram. Nezapomeňte si během práce s pryskyřicí chránit kůži, oči a dýchací cesty před kontaktem s pryskyřicí nebo jejími výpary. Obě složky důkladně míchejte ode dna a stírejte je ze stran kelímku (cca 3-4 minuty), pak přelijte namíchanou pryskyřici do nového kelímku a míchání zopakujte. Eliminujete tak špatně rozmíchaná místa, která by nemusela správně vytvrdnout.

 4. Pryskyřici si rozdělte do několika kelímků podle vašich potřeb a obarvěte jí, nebo přidejte třpytky. Se zpracováním neotálejte - pryskyřice je v kelímku ve vyšším sloupci, než je doporučená maximální výška odlévání, a proto pryskyřice pracuje rychleji a mohla by v kelímku rychle vytvrdnout.

  Barvy použijte pouze několik kapek, sypké barvy zhruba v množství jako dvě hráškové kuličky. Na mořskou pěnu používáme prášek Wave effect.

  Barvy přidávejte a míchejte postupně, dokud nedosáhnete požadovaného odstínu. Velké množství barvy by mohlo negativně ovlivnit vlastnosti pryskyřice, maximální doporučené množství barvy ve smíchané pryskyřici jsou cca 2 %.

 5. Namíchanou a obarvenou pryskyřici aplikujte na zvolený podklad. Možností pro aplikaci je mnoho a záleží na vaší fantazii. Do obrazů můžete umístit různé kamínky a skleněné střepy.

 6. A jak na mořskou pěnu? Na toto téma jsme pro vás vytvořili video, které vše vysvětlí mnohem lépe než jakýkoliv popis.

Tip od Resin Studia
Pro vytvoření opravdu tenkých a rovnoměrných čar z obarvené pryskyřice použijte silný zip sáček. Obarvenou pryskyřici Sea&Geode do něj nalijte, odstřihněte malý růžek a pryskyřici z něj vytlačujte.

 1. Po odlití pryskyřice odstraňte povrchové bublinky pomocí zapalovače. Oheň nikdy nedržte nad pryskyřicí příliš dlouho, pouze s ním nad bublinkami přejeďte. Pokud byste oheň drželi příliš dlouho na povrchu formy, pryskyřice by se mohla připéct k formě a tím byste formu i výrobek poškodili.

 2. Výrobek zakryjte tak, aby do něj nepadal prach a nechte jej vytvrdnout.

 3. Obraz dozdobte metalickými fixy nebo kovovými barvami z naší nabídky.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

Nevíte si rady, nebo chcete o práci s pryskyřicí zjistit více?

Navštivte nás v naší sekci Rady a tipy, kde se dočtete vše potřebné pro práci s pryskyřicí!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.