Jak vyrobit pravítka a záložky z křišťálové pryskyřice

Pravítka a záložky nemusí být jen nudnou pomůckou. Stačí trochu pryskyřice a dekorací, a na světě jsou nádherné, originální výrobky. Zaručujeme, že neskončí jen u jednoho odlitku. Jakmile je uvidí lidi ve vašem okolí, budou je od vás chtít také vytvořit. Mluvíme z vlastní zkušenosti!

Co budete potřebovat pro výrobu

Silikonové formy na pravítka a záložky
Pryskyřici
Barvu nebo metalický prášek do pryskyřice
Dekorační materiál
Spotřební materiál
Váhu

Postup výroby

 1. Na rovný, zakrytý povrch si připravte formy a pomocí lepící pásky je zbavte případného prachu a nečistot. Povrch vyrovnejte ideálně s pomocí vodováhy. Pokud nebude povrch naprosto rovný, bude pryskyřice stékat k jedné straně.

 2. Namíchejte si potřebné množství pryskyřice a tvrdidla. Záleží na velikosti forem, ale pro jednu záložku nebo pravítko je většinou potřeba cca 20 gramů namíchané pryskyřice. Na tyto výrobky nejčastěji používáme pryskyřici Fluid, iCrystal nebo pryskyřici Start.

 3. Pryskyřici vždy mícháme podle mísícího poměru uvedeného na jejím balení a obě složky odvažujeme na digitální váze s přesností na gram. Nezapomeňte si během práce s pryskyřicí chránit kůži, oči a dýchací cesty před kontaktem s pryskyřicí nebo jejími výpary. Obě složky důkladně míchejte ode dna a stírejte je ze stran kelímku (cca 3-4 minuty), pak přelijte namíchanou pryskyřici do nového kelímku a míchání zopakujte. Eliminujete tak špatně rozmíchaná místa, která by nemusela správně vytvrdnout.

 4. Pryskyřici si rozdělte do několika kelímků podle vašich potřeb a obarvěte jí, nebo přidejte třpytky. Se zpracováním neotálejte - pryskyřice je v kelímku ve vyšším sloupci, než je doporučená maximální výška odlévání, a proto pryskyřice pracuje rychleji a mohla by v kelímku rychle vytvrdnout.

  Barvy použijte pouze několik kapek, sypké barvy zhruba v množství jako dvě hráškové kuličky. Barvy přidávejte a míchejte postupně, dokud nedosáhnete požadovaného odstínu.

  Velké množství barvy by mohlo negativně ovlivnit vlastnosti pryskyřice, maximální doporučené množství barvy ve smíchané pryskyřici jsou cca 2 %.

 5. Namíchanou a obarvenou pryskyřici nalijte do forem. Možností pro aplikaci je mnoho a záleží na vaší fantazii. Můžete například nechat část pryskyřice neobarvenou a část obarvit a zamíchat do ní třpytky. Do formy pak nalijete obarvenou i neobarvenou pryskyřici z obou stran formy. Barvy se úplně neprolnou a vytvoří zajímavý efekt. Do průhledné části můžete umístit dekorace nebo sušené květiny.

 6. Po odlití do formy odstraňte povrchové bublinky pomocí zapalovače. Oheň nikdy nedržte nad pryskyřicí příliš dlouho, pouze s ním nad bublinkami přejeďte. Pokud byste oheň drželi příliš dlouho na povrchu formy, pryskyřice by se mohla připéct k formě a tím byste formu i výrobek poškodili.

  Bublinky vespod formy odstraňte například pomocí párátka. Dejte pozor také v rozích forem, kde se mohou bublinky držet.

 7. Výrobky zakryjte tak, aby do nich nepadal prach a nechte je vytvrdnout. Formy můžete přikrýt například plastovou krabičkou, nebo okolo formy rozmístěte kelímky, na které položte karton.

VIDEO: Návod na pravítka

VIDEO: Návod na záložky

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

Nevíte si rady, nebo chcete o práci s pryskyřicí zjistit více?

Navštivte nás v naší sekci Rady a tipy, kde se dočtete vše potřebné pro práci s pryskyřicí!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.