Jak vyrobit geody z křišťálové pryskyřice

Geody z pryskyřice jsou dechberoucí dekorací, kterou můžete barevně přizpůsobit jakémukoliv interiéru. K jejich vytvoření používáme pryskyřici a různé kamínky, skleněné drtě a glitry. Pro dozdobení pak malujeme čáry a okraje pomocí metalických fixů a kovových barev. Pro začátečníky doporučujeme tvoření v silikonové formě. Pro tvorbu však můžete použít jako podklad jakkoliv tvarovanou PVC nebo MDF desku či plátno na desce a vytvářet geody obřích rozměrů.

Co budete potřebovat pro výrobu

Silikonovou formu na geodu
Pryskyřici
Barvu nebo metalický prášek do pryskyřice
Dekorační materiál
Spotřební materiál
Váhu

Postup výroby

 1. Na rovný, zakrytý povrch si připravte formu a pomocí lepící pásky ji zbavte případného prachu a nečistot. Povrch vyrovnejte ideálně s pomocí vodováhy. Pokud nebude povrch naprosto rovný, bude pryskyřice stékat k jedné straně.

 2. Namíchejte si potřebné množství pryskyřice a tvrdidla podle velikosti zvolené formy. Na geody nejčastěji používáme pryskyřici Sea&Geode nebo pryskyřici Fluid.

  Pryskyřice Sea&Geode má zvýšenou hustotou, je tak ideální pro detailní „malování“ pryskyřicí. Pryskyřice Fluid je také velmi hustá, ale přesto tekutější, než Sea&Geode.

 3. Pryskyřici vždy mícháme podle mísícího poměru uvedeného na jejím balení a obě složky odvažujeme na digitální váze s přesností na gram. Nezapomeňte si během práce s pryskyřicí chránit kůži, oči a dýchací cesty před kontaktem s pryskyřicí nebo jejími výpary. Obě složky důkladně míchejte ode dna a stírejte je ze stran kelímku (cca 3-4 minuty), pak přelijte namíchanou pryskyřici do nového kelímku a míchání zopakujte. Eliminujete tak špatně rozmíchaná místa, která by nemusela správně vytvrdnout.

 4. Pryskyřici si rozdělte do několika kelímků podle vašich potřeb a obarvěte jí, nebo přidejte třpytky. Se zpracováním neotálejte - pryskyřice je v kelímku ve vyšším sloupci, než je doporučená maximální výška odlévání, a proto pryskyřice pracuje rychleji a mohla by v kelímku rychle vytvrdnout.

  Barvy použijte pouze několik kapek, sypké barvy zhruba v množství jako dvě hráškové kuličky. Barvy přidávejte a míchejte postupně, dokud nedosáhnete požadovaného odstínu.

  Velké množství barvy by mohlo negativně ovlivnit vlastnosti pryskyřice, maximální doporučené množství barvy ve smíchané pryskyřici jsou cca 2 %.

 5. Namíchanou a obarvenou pryskyřici nalijte do formy. Možností pro aplikaci je mnoho a záleží na vaší fantazii. Do geod můžete umístit různé kamínky a skleněné střepy a vytvořit tak napodobeninu skutečné geody.

Tip od Resin Studia
Pro vytvoření opravdu tenkých a rovnoměrných čar z obarvené pryskyřice použijte silný zip sáček. Obarvenou pryskyřici Sea&Geode do něj nalijte, odstřihněte malý růžek a pryskyřici z něj vytlačujte.

 1. Po odlití do formy odstraňte povrchové bublinky pomocí zapalovače. Oheň nikdy nedržte nad pryskyřicí příliš dlouho, pouze s ním nad bublinkami přejeďte. Pokud byste oheň drželi příliš dlouho na povrchu formy, pryskyřice by se mohla připéct k formě a tím byste formu i výrobek poškodili.

  Bublinky vespod formy odstraňte například pomocí párátka. Dejte pozor také v rozích forem, kde se mohou bublinky držet.

 2. Výrobek zakryjte tak, aby do něj nepadal prach a nechte jej vytvrdnout. Formu můžete přikrýt například plastovou krabičkou, nebo okolo formy rozmístěte kelímky, na které položte karton.

 3. Geodu dozdobte metalickými fixy nebo kovovými barvami z naší nabídky.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

 

VIDEO: Obraz z pryskyřice

Nevíte si rady, nebo chcete o práci s pryskyřicí zjistit více?

Navštivte nás v naší sekci Rady a tipy, kde se dočtete vše potřebné pro práci s pryskyřicí!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.