Jak vyrobit šperky, prsteny a náramky z křišťálové pryskyřice

Šperky z křišťálové pryskyřice vám nemusíme dlouze představovat. Jsou tak populární, že jste jich určitě už mnoho viděli a dost možná jsou šperky z pryskyřice právě tím, co vás k tomuto materiálu přivedlo. Neváhejte a vytvořte si vlastní šperky, prstýnky a náramky z pryskyřice. Na výrobě není nic složitého!

Co budete potřebovat pro výrobu pryskyřicových šperků

Silikonovou formu na šperky
Pryskyřici
Barvu nebo metalický prášek do pryskyřice
Dekorační materiál
Spotřební materiál
Váhu

Postup výroby

 1. Na rovný, zakrytý povrch si připravte formu a pomocí lepící pásky ji zbavte případného prachu a nečistot. Povrch vyrovnejte ideálně s pomocí vodováhy. Pokud nebude povrch naprosto rovný, bude pryskyřice stékat k jedné straně.

 2. Namíchejte si potřebné množství pryskyřice a tvrdidla. Záleží na velikosti formy, ale pro běžnou formu na šperky nebo náramek je většinou potřeba cca 30-50 gramů namíchané pryskyřice. Na šperky nejčastěji používáme pryskyřice Fluid, Start, iCrystal nebo pryskyřici Glass.
  Obecně se doporučuje míchat nejméně 50 gramů hmoty najednou.

 3. Pryskyřici vždy mícháme podle mísícího poměru uvedeného na jejím balení a obě složky odvažujeme na digitální váze s přesností na gram. Nezapomeňte si během práce s pryskyřicí chránit kůži, oči a dýchací cesty před kontaktem s pryskyřicí nebo jejími výpary. Obě složky důkladně míchejte ode dna a stírejte je ze stran kelímku (cca 3-4 minuty), pak přelijte namíchanou pryskyřici do nového kelímku a míchání zopakujte. Eliminujete tak špatně rozmíchaná místa, která by nemusela správně vytvrdnout.

 4. Pryskyřici si rozdělte do několika kelímků podle vašich potřeb a obarvěte jí, nebo přidejte třpytky. Se zpracováním neotálejte - pryskyřice je v kelímku ve vyšším sloupci, než je doporučená maximální výška odlévání, a proto pryskyřice pracuje rychleji a mohla by v kelímku rychle vytvrdnout. 

  Barvy použijte pouze několik kapek, sypké barvy zhruba v množství jako dvě hráškové kuličky. Barvy přidávejte a míchejte postupně, dokud nedosáhnete požadovaného odstínu. Velké množství barvy by mohlo negativně ovlivnit vlastnosti pryskyřice, maximální doporučené množství barvy ve smíchané pryskyřici jsou cca 2 %. Barvy a dekorace přidáváme vždy až do namíchané pryskyřice.

 5. Namíchanou a obarvenou pryskyřici nalijte do formy. Možností pro aplikaci je mnoho a záleží na vaší fantazii. Do průhledných částí výrobků můžete umístit dekorace nebo sušené květiny.

 6. Po odlití do formy odstraňte povrchové bublinky pomocí zapalovače. Oheň nikdy nedržte nad pryskyřicí příliš dlouho, pouze s ním nad bublinkami přejeďte. Pokud byste oheň drželi příliš dlouho na povrchu formy, pryskyřice by se mohla připéct k formě a tím byste formu i výrobek poškodili. Povrchové bublinky také můžete odstranit pomocí alkoholového spreje u kterého nehrozí, že pryskyřici připečete k formě.

  Bublinky vespod formy odstraňte například pomocí párátka. Dejte pozor také v krajích forem, kde se mohou bublinky držet.

 7. Výrobek zakryjte tak, aby do něj nepadal prach a nechte jej vytvrdnout. Formu můžete přikrýt například plastovou krabičkou, nebo okolo formy rozmístěte kelímky, na které položte karton.

 8. Šperky dokončete pomocí ruční nebo elektrické vrtačky a bižuterních komponentů. Ostré okraje můžete začistit škrabákem.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

StáhnoutVIDEO: Výroba šperků z pryskyřice

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.