Jak sušit květy a další ozdoby do pryskyřice

Pokud se do pryskyřice chystáte zalévat rostliny, dřevo nebo jiné přírodní materiály, nezapomínejte na jedno z hlavních pravidel - voda, ani vlhkost do pryskyřice nepatří. Mokré nebo vlhké předměty začnou reagovat s pryskyřicí, která se začne rychleji vytvrzovat a můžete tak nechtěně dosáhnout exotermické reakce nebo například nehezkého bílého filmu podobnému plísni, který se objeví okolo špatně vysušeného přírodního materiálu.

Jak dlouho sušit květiny před zalitím do pryskyřice?

Květiny a rostliny sušte alespoň dva až tři týdny, celé květy i déle. Sušit můžete v knihách nebo v silicagelu, který pohlcuje vlhkost. Některé rostliny si po usušení a zalití pryskyřicí nezachovají svoji barvu, je tak potřeba testovat, co která rostlina vydrží.Jak musí být vysušené dřevo?

Pokud zaléváte dřevo, platí pro něj stejná pravidla jako pro květiny. Vlhkost dřeva musí být skutečně nízká, cca 5% a méně. Dřevo se jinak bude dále časem vysušovat a odtrhne se od pryskyřice nebo napětí způsobené vysycháním způsobí rozlomení výrobku.

Dřevo doporučujeme nechat vysušit v profesionálních sušárnách, v domácích podmínkách to dřevu trvá roky a to navíc pouze v ideálních podmínkách. Přeci jen ale existuje zkratka, dřevo se dá sehnat ze speciálních obchodů, kde vám budou garantovat jeho vlhkost.

Kde koupit sušené květiny?

Sušené květiny do pryskyřice si můžete pořídit u nás v Resin Studiu, určitě si vyberete z naší široké nabídky.Mohu do pryskyřice zalévat stabilizované květiny?

Ano, ale je potřeba počítat s tím, že díky jejich napuštění se může do pryskyřice uvolnit trochu barvy. Proto doporučujeme nejprve květinu potřít základní vrstvou pryskyřice a až poté ji celou zalít.Jak je to s kamínky a dalšími materiály?

Pro další plniva jako jsou kamínky, dekorace, písek a třpytky také platí, že musí být dokonale suché. Všechny dekorace do pryskyřice z naší nabídky jsou ihned připravené k použití.Jsou nějaké výjimky?

Samozřejmě i zde výjimky potvrzují pravidlo a může se stát, že ani po zalití čerstvé rostliny, motýlích křídel, listů a dalších přírodních materiálů nenarazíte na problémy a rostliny ani časem neztratí svou barvu. Většinou se ale nepodaří konzervací v pryskyřici předejít tlení a rozkladu živé tkáně, kterou do pryskyřice umístíte.

Experimentujte, zkoušejte a nebojte se objevovat všechny možné dekorace, které mají potenciál vypadat v pryskyřici nádherně!

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.