Proč mi zůstal výrobek z pryskyřice pružný?

Zůstala vám pryskyřice po uplynutí doby na vytvrzení pružná? Příčin tohoto jevu může být hned několik. Pojďme se na ně podívat.

Špatný poměr složek A a B

Nesprávný poměr složek A a B je nejčastějším viníkem pružného výrobku z pryskyřice. Epoxidovou pryskyřici je velmi důležité odvážit podle přesně daného poměru na jejím přebalu. Nezapomeňte, že poměr je hmotností, odměřování mililitrů v míchacích nádobách není přípustné. Dávejte také pozor na to, zda máte dobře kalibrovanou váhu a má nové baterie. Váha, která vám v minulosti upadla na zem nebo která nemá novější baterie s velkou pravděpodobností nebude vážit tak přesně, jak je to pro pryskyřici potřebné.

Špatné míchání

Může se stát, že pokud pryskyřici nesprávně zamícháte, zůstane celý odlitek nebo jeho část gumová. Pryskyřice musí být důkladně promíchávána po dobu několika minut. Materiál se musí seškrabávat ze stran a dna nádoby a musí být znovu intenzivně promíchán ve směru i proti směru hodinových ručiček. Po smíchání se doporučuje přelít pryskyřici do jiné, čisté nádoby a znovu jí promíchat. Jedině dvojím mícháním dosáhnete perfektně namíchané pryskyřice.

Zalití nevysušených květin

Voda, kterou živé květiny obsahují, může negativně ovlivnit tuhnoucí procesy. Nejen, že pryskyřice může vyvřít, ale také může v důsledku působení vody zůstat pružná. To platí pro všechny materiály obsahující vodu

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

Použití akrylových nebo olejových barev

Tyto barvy nejsou pro použití s pryskyřicí vhodné. Vzhledem k obsažené vodě (akrylové) a separačních látek (olejové) pryskyřice v lepším případě nevytvrdne správně, v horším dojde k exotermické reakci

Špatná teplota hmoty a okolí

Pryskyřice potřebuje pro své vytvrzování správnou teplotu jak obou složek, tak okolí, ve kterém vytvrzuje. Tato teplota je uvedená u každé pryskyřice. Pokud není teplota dodržena, může být výsledkem pružný, nebo nesprávně vytvrzený výrobek.

Použití příliš velkého množství barviva

U každého barviva uvádíme jeho maximální množství, které smíte do pryskyřice použít. Pokud toto množství překročíte, pryskyřice nevytvrdne správně a výrobek může zůstat pružný, nebo rovnou tekutý.

Použití pryskyřic, které nejsou určeny na ploché lití

Některé pryskyřice mohou být chvíli pružné z toho důvodu, že byly nality v tenké vrstvě. Pokud odléváte v tenké vrstvě, ujistěte se prosím, že je takové odlévání u vybrané pryskyřice možné. Vždy je důležité se v popisu produktu ujistit, že je vybraná pryskyřice vhodná pro vámi zamýšlený výrobek.

Jestli se vám podařilo vytvořit pružný výrobek, tak už bohužel není možná náprava. Pokud ale budete do budoucna dodržovat výše uvedené rady, určitě se vám příště podaří dokonalý odlitek!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.