Jak vyrobit domino z epoxidové pryskyřice

Domino je už po dlouhé roky velmi oblíbená hra. A jak se vám teprve bude hrát s vlastnoručně vyrobenou sadou! Díky tomu, že jsou silikonové formy opakovatelně použitelné vyrobíte originální sadu nejen sobě, ale také svému okolí. Ručně vytvořený dárek bude obdarovaným radost mnoho let.

Co budete potřebovat pro výrobu

Silikonovou formu na domino
Pryskyřici
Barvu nebo metalický prášek do pryskyřice
Dekorační materiál
Spotřební materiál
Váhu

Postup výroby

  1. Na rovný, zakrytý povrch si připravte formu a pomocí lepící pásky ji zbavte případného prachu a nečistot. Povrch vyrovnejte ideálně s pomocí vodováhy. Pokud nebude povrch naprosto rovný, bude pryskyřice stékat k jedné straně.

  2. Namíchejte si potřebné množství pryskyřice a tvrdidla. Pro jednu sadu domina je potřeba cca 200 gramů namíchané pryskyřice. Na domino nejčastěji používáme pryskyřici Fluid, Start a iCrystal.

  3. Pryskyřici vždy mícháme podle mísícího poměru uvedeného na jejím balení a obě složky odvažujeme na digitální váze s přesností na gram. Nezapomeňte si během práce s pryskyřicí chránit kůži, oči a dýchací cesty před kontaktem s pryskyřicí nebo jejími výpary. Obě složky důkladně míchejte ode dna a stírejte je ze stran kelímku (cca 3-4 minuty), pak přelijte namíchanou pryskyřici do nového kelímku a míchání zopakujte. Eliminujete tak špatně rozmíchaná místa, která by nemusela správně vytvrdnout.

  4. Pryskyřici si buď obarvěte celou a nalijte jí do formy, nebo odlévejte po vrstvách. Pokud se rozhodnete pro odlévání po vrstvách, můžete první vrstvu nechat neobarvenou a dozdobit ji různými dekoracemi, jako jsou květiny, mušle, nebo jiné ozdůbky. Po zatvrdnutí první vrstvy nalijte druhou probarvenou vrstvu a nechte zatvrdnout.

  5. Se zpracováním namíchané pryskyřice neotálejte - pryskyřice je v kelímku ve vyšším sloupci, než je doporučená maximální výška odlévání, a proto pryskyřice pracuje rychleji a mohla by v kelímku rychle vytvrdnout.

    Barvy použijte pouze několik kapek, sypké barvy zhruba v množství jako dvě hráškové kuličky. Barvy přidávejte a míchejte postupně, dokud nedosáhnete požadovaného odstínu.

    Velké množství barvy by mohlo negativně ovlivnit vlastnosti pryskyřice, maximální doporučené množství barvy ve smíchané pryskyřici jsou cca 2 %.

  6. Po odlití do formy odstraňte povrchové bublinky pomocí zapalovače. Oheň nikdy nedržte nad pryskyřicí příliš dlouho, pouze s ním nad bublinkami přejeďte. Pokud byste oheň drželi příliš dlouho na povrchu formy, pryskyřice by se mohla připéct k formě a tím byste formu i výrobek poškodili.

    Bublinky vespod formy odstraňte například pomocí párátka. Dejte pozor také v rozích forem, kde se mohou bublinky držet.

  7. Výrobek zakryjte tak, aby do něj nepadal prach a nechte jej vytvrdnout. Formu můžete přikrýt například plastovou krabičkou, nebo okolo formy rozmístěte kelímky, na které položte karton.

  8. Tečky na odlitcích domina dobarvěte buď s pomocí fixů, nebo kovovými barvami. Pokud při barvení teček přetáhnete, odstraňte barvu co nejdříve pomocí vlhčeného ubrousku.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

 

VIDEO: Výroba domina z pryskyřice

Nevíte si rady, nebo chcete o práci s pryskyřicí zjistit více?

Navštivte nás v naší sekci Rady a tipy, kde se dočtete vše potřebné pro práci s pryskyřicí!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.