Návod na zalévání hmyzu do pryskyřice

Díky pryskyřici vytvoříte pevnou a trvanlivou vrstvu okolo hmyzu. Zalévaný hmyz tak uchráníte od nechtěného poškození a zabráníte jeho degradaci. Takto ošetřený hmyz je velmi oblíbenou učební pomůckou nebo i dekorací.

Co budete potřebovat pro výrobu

Silikonovou formu
Pryskyřici
Dekorační materiál
Spotřební materiál
Váhu
Dobře usušený hmyz

Postup výroby

  1. Na rovný, zakrytý povrch si připravte formu a pomocí lepící pásky ji zbavte případného prachu a nečistot. Povrch vyrovnejte ideálně s pomocí vodováhy. Pokud nebude povrch naprosto rovný, bude pryskyřice stékat k jedné straně.

  2. Namíchejte si potřebné množství pryskyřice a tvrdidla. Na zalévání hmyzu nejčastěji používáme pryskyřici Fluid, iCrystal, Glass nebo 5-five. Tyto pryskyřice volíme proto, že mají vysokou UV stabilitu a díky tomu vydrží dlouhé roky nežloutnout. Jsou tedy velmi vhodné pro průhledné výrobky.

  3. Pryskyřici vždy mícháme podle mísícího poměru uvedeného na jejím balení a obě složky odvažujeme na digitální váze s přesností na gram. Nezapomeňte si během práce s pryskyřicí chránit kůži, oči a dýchací cesty před kontaktem s pryskyřicí nebo jejími výpary. Obě složky důkladně míchejte ode dna a stírejte je ze stran kelímku (cca 3-4 minuty), pak přelijte namíchanou pryskyřici do nového kelímku a míchání zopakujte. Eliminujete tak špatně rozmíchaná místa, která by nemusela správně vytvrdnout.

  4. Hmyz musí být velmi dobře vyschlý. V závislosti na jeho velikosti doporučujeme sušení 3-5 týdnů. Hmyz můžete sušit v silikagelu, ušetříte tak několik týdnů sušení.

  5. Před zaléváním doporučujeme hmyz natřít tenkou vrstvou pryskyřice nebo jej penetrovat touto penetrací. Zabráníte tak nejen uvolňování vzduchu do pryskyřice, ale také se vyhnete uchycení vzduchu na chloupkách, které jsou často na nožkách hmyzu. Hmyz takto i zpevníte a bude s ním jednodušší manipulace ve formě.

  6. Pryskyřici budete pravděpodobně odlévat po vrstvách. Vzhledem k tomu, že hmyz není těžký a je v něm velké množství vzduchu, bude vyplavávat. Tomu je potřeba přizpůsobit další postup.

  7. První vrstvu můžete dozdobit různými dekoracemi, jako jsou květiny, mušle, kamínky nebo jiné ozdůbky a do této vrstvy umístit hmyz tak, aby ho pryskyřice po vytvrzení první vrstvy uchytila a při odlévání vrstvy druhé hmyz nevyplaval.

  8. Se zpracováním namíchané pryskyřice neotálejte - pryskyřice je v kelímku často ve vyšším sloupci, než je doporučená maximální výška odlévání, a proto pryskyřice pracuje rychleji a mohla by v kelímku rychle vytvrdnout.

  9. Následně odlijte druhou vrstvu. Můžete tak učinit po úplném, nebo částečném vytvrzení vrstvy první. Pokud budete druhou vrstvu odlévat ve fázi gelace, předěl mezi vrstvami bude méně viditelný nebo úplně neviditelný. U tohoto postupu ale hrozí, že se hmyz z první vrstvy uvolní a vyplave. Proto je potřeba počítat s tím, že budete muset odlitek po dobu vytvrzování pravidelně hlídat a případně hmyz zatlačovat pomocí špachtle.

  10. Po odlití do formy odstraňte povrchové bublinky pomocí zapalovače. Oheň nikdy nedržte nad pryskyřicí příliš dlouho, pouze s ním nad bublinkami přejeďte. Pokud byste oheň drželi příliš dlouho na povrchu formy, pryskyřice by se mohla připéct k formě a tím byste formu i výrobek poškodili. Nikdy nepřejíždějte plamenem nad hmyzem, abyste ho nespálili.
    Bublinky vespod formy odstraňte například pomocí párátka. Dejte pozor také v rozích forem, kde se mohou bublinky držet.

  11. Výrobek zakryjte tak, aby do něj nepadal prach a nechte jej vytvrdnout. Formu můžete přikrýt například plastovou krabičkou, nebo okolo formy rozmístěte kelímky, na které položte karton.

Nevíte si rady, nebo chcete o práci s pryskyřicí zjistit více?

Navštivte nás v rozcestníku, kde se dočtete vše potřebné pro práci s pryskyřicí!

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.