Jak zdobit krabičky a polotovary ze dřeva

Chystáte se ozdobit epoxidovou pryskyřicí krabičku, tác nebo jiný polotovar ze dřeva? Podíváme se na tvorbu takového výrobku krok za krokem. Video návod najdete na konci článku.

1. Prohlédněte si dřevěný polotovar, jestli má nějaké nedokonalosti, zabruste vyčnívající roztřepená vlákna a případně třísky. Pokud chcete zkosit hrany nebo vybrousit tvary do dřevěného polotovaru, nyní je ta správná chvíle.

2. Zbavte polotovar nečistot, důkladně jej očistěte od prachu.

3. Podlepte všechny spoje PVC maskovací páskou, kterou si u nás můžete pořídit zde. Pokud zdobíte víko krabičky, nezapomeňte na podlepení zevnitř a fólií zakryjte všechny části polotovaru, které nebudou zdobené. Často je těžké ohlídat stékání, nebo zatoulanou kapku pryskyřice, která vám odkápne z míchacího kelímku.

oblepená krabička

4. Pečlivě oblepte okraje. Není nutné dělat tzv. vanu, tedy páska by neměla přesahovat nad okraj odlévaného místa. Pokud použijete adekvátní množství pryskyřice, nemusíte ani řešit její stékání. Pokud se rozhodnete udělat z pásky vanu, tak počítejte s tím, že se páska přizpůsobí tlaku pryskyřice a zvlní se. Po zatvrdnutí byste tak museli okraje ještě brousit a rovnat.

5. Pro zabránění uvolňování vzduchových bublinek ze dřeva naneste na požadovanou plochu penetrační nátěr. Penetraci u nás seženete zde.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

6. Po dostatečném zaschnutí penetračního nátěru si připravte vše potřebné k odlévání a namíchejte pryskyřici. Pryskyřice není potřeba velké množství. Například na krabičku na čaje bude bohatě stačit cca 40 gramů namíchané epoxidové pryskyřice.

7. Pryskyřici nenalévejte ke krajům, ale do krajů jí opatrně rozetřete tak, aby nestékala. Samozřejmě pokud je vaším cílem mít obteklé okraje neoblepujte je a nalévejte dle potřeby.

8. Pokud máte přelitky přes maskovací pásku, odstraňujte jí těsně před vytvrdnutím pryskyřice, nebo po jejím úplném vytvrdnutí velmi opatrně. Pokud se pásku nedaří snadno odstranit díky přelité pryskyřici, nahřejte dané místo pomocí fénu nebo horkovzdušné pistole. Tím přelitek změkne a půjde lépe odstranit.

VIDEO: Jak ozdobit dřevěný polotovar pryskyřicí.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.