Výroba z NatuResinu

Vaše návody - jak na ulity z NatuResin - Evča Studničková

Tento návod nám zaslala naše zákaznice Evča Studničková, která tvoří z NatuResin společně se svým dítětem. A jak na tvorbu těchto krásných kousků?

Použitý materiál:

▪️ Licí hmota NatuResin

▪️ Váha 

▪️ Špachtle a kelímky na míchání 

▪️ Voda

▪️ Barva do pryskyřice Colorfun oranžová, černá, modrá

▪️ Silikonová forma na odlévání

 

 

Postup:

▪️ Ve vhodné míchací nádobě (používám starou misku) si rozmícháme hmotu podle přiloženého manuálu. Umíchaná hmota je hladká, kompaktní a bez hrudek.

▪️ Hmotu přelijeme do kelímků a obarvíme barvou Colorfun, důkladně promícháme a připravíme se na samotné odlévání.

▪️ Obarvenou hmotu můžete libovolně nalévat, přelévat přes sebe, po zaschnutí udělá krásný strakatý efekt, nebo můžete špachtlí nastříkat základní barvu a poté nalévat další.

 

▪️ Po zalití celé formy začneme s formou hýbat, naklepávat jí, abychom z ní vyhnali všechny vzduchové bublinky.
▪️ Takto připravený odlitek necháme vytvrdnout cca hodinu a vyndáme opatrně z formy.

▪️ Výsledkem je krásně hladký a na dotek velice příjemný výrobek.

 

Mé postřehy:

 - Odlévat zvládne pod dozorem i 4 leté dítě.

- Můžeme odlévat i do forem s texturou, vypadá to velice dobře, a pokud necháte v bílé barvě, tak jde krásně obarvit barvami a tím můžete alespoň na chvíli zabavit svou ratolest.

- Dejte si pozor ať je hmota opravdu ve všech záhybech, takže se nebojte s formou pěkně zaklepat.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout
Seznamte se s NatuResin

NatuResin vám přináší všechny vytoužené vlastnosti, které jste si kdy od kreativních hmot přáli. Tato minerální pryskyřice, také známá jako eko pryskyřice, v sobě totiž snoubí pevnost, dostatečnou dobu zpracování, je ekologická, barvitelná a mohou s ní pracovat i děti. Nemusíte se u ní bát výparů a dlouhé doby vytvrzení jako u epoxidové pryskyřice. Pojďte se s námi podívat této minerální pryskyřici na zoubek a zamilujte se do ní stejně jako my!

Co je NatuResin?

NatuResin je minerální pryskyřice, kterou zaktivujete přidáním vody v předem daném poměru, který je potřeba zvážit na digitální váze. Třeba takové, kterou používáte doma v kuchyni. Takhle jednoduché to je! Navíc díky předem danému poměru máte vždy jistotu, že jste hmotu namíchali správně a můžete se do pár desítek minut těšit na svůj originální výrobek.

Pokud NatuResin neobarvíte, bude mít po vytvrdnutí bílou barvu, i když ne úplně zářivou bílou. Chcete naopak barevný výrobek? Máme pro vás připravenou celou škálu barev, které mezi sebou můžete libovolně míchat, přidat je rovnou do namíchané směsi, a dosáhnout tak unikátních odstínů. Povrch má po vytvrdnutí sametově hladký a po poklepání dělá krásný keramický zvuk.

Co s touto minerální pryskyřicí můžu vytvořit?

S pomocí silikonových forem si s eko pryskyřicí vytvoříte vše od bytových dekorací, krabiček, mističek, stojánků, a sošek až po šperky.

Díky nezávadnosti si můžete užít spoustu zábavy při tvoření s dětmi. Vyrobte si s nimi třeba pastelkovníky, krabičky na poklady nebo stojánky na šperky a gumičky.

Čím se minerální pryskyřice liší od jiných kreativních hmot? 

 • Po vytvrdnutí se eko pryskyřice vyznačuje vysokou pevností a odolností. Tím překoná sádru, beton, keramiku a další zavedené kreativní hmoty.
 • Můžete ji obarvit rovnou při míchání, nejste odkázáni na barvení až po vytvrdnutí. Samozřejmě ale můžete dobarvovat jakoukoliv barvu i po vytvrdnutí.
 • Díky předem danému poměru NatuResin a vody se také vyhnete známým karambolům jako třeba u sádry, která vám často velmi rychle ztuhne, nebo je naopak moc tekutá.
 • Narozdíl od keramiky se NatuResin nemusí vypalovat a není tak porézní.
 • Oproti hmotě Jesmonite se nedočkáte nepříjemného hrudkování. Po smíchání je NatuResin tekutější a má delší dobu zpracování, snadněji se s ní pracuje. Nemusíte se ani bát těžké zásilky, protože NatuResin nemícháte se speciální tekutinou, ale s vodou z kohoutku.
 • Narozdíl od betonu můžete vytvářet tvarově složitější výrobky v silikonových formách a nečekáte na výsledek několik dní. Oproti betonu také můžete vyrábět odlitky s jemnějšími detaily a tenčími stěnami.

Co se zbytky namíchané minerální pryskyřice?

Co když namícháte hmoty víc, než kolik potřebujete? Můžete ji buď nechat vytvrdnout v míchacím kelímku, nebo jí zředit větším množstvím vody a bezpečně vylít do odpadu.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

Pokud vám ale můžeme poradit, připravte si menší formy na tyto zbytky a vykouzlete z nich třeba šperky! Chcete být ještě kreativnější? Vylijte zbytek v tenké vrstvě na pečící papír a nechte ztvrdnout. Poté jej nadrťte na drobné kousky, které můžete přimíchat do další várky a vytvoříte si krásnou mozaiku. NatuResin využijete zkrátka a jednoduše do poslední kapky.

Můžu NatuResin minerální pryskyřici kombinovat s epoxidovou pryskyřicí?

Ano! NatuResin a epoxidová pryskyřice jsou báječní parťáci. Na toto téma jsme pro vás napsali článek jak postupovat, abyste dosáhli efektního spojení dvou materiálů, které spolu fungují jedním slovem úchvatně.

Jak dosáhnu terrazzo efektu, mramorování nebo color blockingu?

Mrkněte se na naše další články na téma NatuResin, kde vám poradíme krok za krokem, jak si vytvořit dekorace s trendy zdobením.

Kde NatuResin objednat?

Minerální pryskyřice NatuResin je dostupná u nás na www.resinstudio.cz. Objednejte si jí a zamilujte se do ní, stejně jako my! Mysleli jste si, že stejnou lásku jako k epoxidové pryskyřici nenajdete? My jsme si to mysleli taky a jak jsme se spletli!

Složitější vzory v minerální pryskyřici NatuResin

Složitější vzory v minerální pryskyřici NatuResin

Uchvátily vás nejnovější trendy při výrobě bytových dekorací a chcete si je také vyzkoušet? Tak to jste tu správně! Mrkneme se na jednoduché postupy, jak na tyto efekty vyzrát. V tomto článku se podíváme vytváření složitějších vzorů.

Jak na to?

Už jste při tvoření s minerální pryskyřicí vyzkoušeli různé efekty a rádi byste docílili složitějších vzorů? Pokud nechcete nalévat různě obarvenou NatuResin do formy a doufat v dobrý výsledek, vezměte do ruky práškové pigmenty a namalujte si vzory rovnou do formy! Budou vám stačit pouze štětce, práškové barvy a představivost.

Jemnost vzorů a složitost obrázků záleží jen na vaší zručnosti a šířce štětců. Pokud si však nevěříte co do přesnosti malování, můžete si předem vytisknout obrázek, který byste do formy chtěli namalovat a vytištěný obrázek umístíte pod formu. Bude krásně prosvítat a vám už stačí jen obkreslovat.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

Udělali jste chybu při malování vzoru?

Pak není nic jednoduššího, než chybu smazat! Docílíte toho třeba pomocí papírové utěrky nebo vatové tyčinky. Naneste na ně trochu vody, nebo našeho NanoTech čističe a jednoduše je smažte. Výhodou této techniky je nejen přesnost malování, ale také to, že si metalické práškové barvy zachovají svůj lesk.

Nakonec z formy vyklepněte přebytky barvy a nalijte minerální pryskyřici, která do sebe otiskne namalovaný vzor.

Barvit nebo nebarvit?

Nechcete mít spodní stranu výrobku bílou? Nebo chcete namalovat jen části formy a zbytek podbarvit? Pak není nic snadnějšího než NatuResin před odléváním obarvit jako například my u lotosové formy.

A je to!

Po vyloupnutí výrobku už stačí jen umýt formu od zbytků barev vodou s jarem nebo NanoTech čističem a máte hotovo.

     

Jak na color blocking s NatuResin?

Uchvátily vás nejnovější trendy při výrobě bytových dekorací a chcete si je také vyzkoušet? Tak to jste tu správně! Mrkneme se na jednoduché postupy, jak na tyto efekty vyzrát. V tomto článku se podíváme na color blocking!

Co je color blocking?

Color blocking je trend, který využívá velkých pestrobarevných ploch neboli bloků. Žádná z barev není dominantní a barvy bývají intenzivní, syté a pestré. Při kombinování barevných bloků se vychází především z odstínů základních barev. Můžete však kombinovat jednobarevný blok s mramorovaným nebo terrazzo blokem. 

Na jinou variantu color blockingu se podíváme u spojení minerální pryskyřice s epoxidovou pryskyřicí.

Teorie bylo dost, jdeme se připravit!

Připravte si pracovní plochu a vše, co budete při výrobě potřebovat. Co je potřeba mít připravené už víme z našeho článku “Jak pracovat s minerální pryskyřicí NatuResin ?”.

Na color blocking budeme potřebovat dva kelímky s obarvenou minerální pryskyřicí NatuResin. V jednom kelímku si můžeme připravit mramorování nebo do ní zamíchat chipsy. Můžete ji ale nechat i jednoduše obarvenou bez speciálních efektů.

Jak odlévat?

Při color blockingu odléváme z obou kelímků najednou. Do obou rukou si připravte kelímky a současně z nich začněte odlévat obě obarvené minerální pryskyřice. Odléváme zpravidla od jednoho okraje k druhému, abychom co nejlépe dodrželi čistou linii mezi barvami.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

Tip: Bojíte se, že se barvy spojí? Pak můžete odlít formu jednou barvou a ihned po zatuhnutí odlitek rozlomit. Po rozlomení polovinu vložíte zpět do formy, přitlačíte a vzniklou mezeru vylijete druhou barvou. Při takovém postupu se čerstvě odlitá hmota hezky spojí s již vytvrzeným odlitkem. Dejte si jen pozor, abyste nalévali takové množství, aby se hladina hezky srovnala s již vytvrzenou polovinou.

A je to!

Výrobek už jenom vyjmete z formy a necháte dotvrdnout. Pokud má ostré okraje, můžete je jednoduše odříznout odlamovacím nožem, nebo je zabrousit brusným papírem.

Zvládli jste to na jedničku!

Zajímá Vás, jaký je bude odlitek vypadat při odlévání obou barev najednou a jak při vložení již vytvrzené poloviny? Na obrázku níže je vlevo nalévání najednou a vpravo dolití černé části k již vytvrzené růžové. Který postup si vyberete vy?

 

Jak spojit epoxidovou a minerální pryskyřici v něco úžasného

Uchvátily vás nejnovější trendy při výrobě bytových dekorací a chcete si je také vyzkoušet? Tak to jste tu správně! Mrkneme se na jednoduché postupy, jak na tyto efekty vyzrát. V tomto článku se podíváme na spojení epoxidové a minerální pryskyřice!

Bude to spolu fungovat?

Ano! Oblíbenost spojení minerální a epoxidové pryskyřice už dosáhla obřích rozměrů a toto spojení dvou světů si zamilujete i vy. Minerální pryskyřice je matná a epoxidová pryskyřice zase lesklá. Spojte je a zaručujeme vám, že budete mít originální výrobek, na který se bude každý ptát a bude ho také chtít.

Jak na to?

Nejprve si připravíme odlitek z minerální pryskyřice NatuResin.

Připravte si pracovní plochu a vše, co budete při výrobě potřebovat. Co je potřeba mít připravené už víme z našeho článku “Jak pracovat s minerální pryskyřicí NatuResin ?”.

Namíchejte si potřebné množství NatuResin pro vaši formu a celou jí naplňte. Poté, co proběhne termochemická reakce, kdy se výrobek zahřeje a pak zase zchladne, je možné odlitek vyjmout z formy. Trvá to jen několik desítek minut.

Odlitek je v této fázi stále křehčí, dá se tedy zlomit tak, aby vám zůstaly dvě poloviny.

Kdy můžu použít epoxidovou pryskyřici?

S odléváním epoxidové pryskyřice počkejte zhruba 24 hodin. Z odlitku minerální pryskyřice se totiž bude ještě nějakou dobu odpařovat voda, kterou nemá epoxidová pryskyřice ráda.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

Odlitek z NatuResin mám připravený, co dál?

Formu si očistěte, aby vám nějaké zbytky minerální pryskyřice nebo prach neponičily část s epoxidovou pryskyřicí. Do formy vložte polovinu nebo kousky odlitku z minerální pryskyřice a pořádně je přitlačte a usaďte. Pak si už jen namícháte epoxidovou pryskyřici a nalijte jí do druhé části formy. My jsme použili pryskyřici Fluid.

Dozdobit, počkat a hotovo!

Pokud chcete, můžete část s epoxidovou pryskyřicí dozdobit květinami, glitry nebo jinými ozdobami. Pak už jen počkáte na úplné vytvrzení a je hotovo!

Křišťálová pryskyřice zachrání nepovedené výrobky

Máte ne úplně povedený výrobek z minerální pryskyřice a chcete mu dodat šmrnc? Vypadá podtácek třeba nějak takto? Křišťálová pryskyřice zachrání den! Nalijte na výrobek trochu čiré pryskyřice, my jsme použili Fluid stejně jako u předchozího výrobku...

...a zkuste ho dozdobit trochou glitrů a pár tahy barevné pryskyřice. Díky tomuto spojení dvou pryskyřic nikdy nebudete vyhazovat nepovedené výrobky!

 

Jak na mramorování s NatuResin?

Uchvátily vás nejnovější trendy při výrobě bytových dekorací a chcete si je také vyzkoušet? Tak to jste tu správně! Mrkneme se na jednoduché postupy, jak na tyto efekty vyzrát. V tomto článku se podíváme na mramorování!

Mramorování je prostě in!

Je to tak a ne jinak, mramorový efekt je stále trendy a bude snad už navždy. Navíc postup je tak jednoduchý, že za málo práce získáte opravdu hodně muziky!

 

Jdeme na to!

Připravte si pracovní plochu a vše, co budete při výrobě potřebovat. Co je potřeba mít připravené už víme z našeho článku “Jak pracovat s minerální pryskyřicí NatuResin?”.

Na mramorování budeme potřebovat dva kelímky. V jednom kelímku si namícháme všechnu hmotu, kterou budeme potřebovat na vyplnění silikonové formy. Do druhého kelímku si odlijte namíchanou NatuResin do cca 0,5 cm výšky kelímku a tu obarvěte. Budete barvit klasickou černou, nebo jinou barvou? Fantazii se meze nekladou.

Množství barevné části záleží na vás, podle objemu barevné části pak bude výrobek více či méně probarvený. Před smícháním barev doporučujeme počkat, dokud nebude hmota hustá jako med. Obě barvy se tak méně promíchají a vytvoří hezké mramorování.

 

Obarvenou část nalijte do prvního kelímku s neobarvenou NatuResin. My jí naléváme ke kraji a velmi opatrně. Pak si vezměte párátko, špejli nebo špachtli a jednou nebo dvakrát obě barvy zlehka prohrábněte, abyste je spojili jen velmi lehce.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

Naléváme do formy

Obě barvy máte v jednom kelímku, můžete tedy začít odlévat do formy. Naléváme z té strany kelímku, kde jsme nalili obarvenou část. Pokud budete s kelímkem pohybovat do stran, vytvoříte obloučky v mramorování. My jsme si zvolili nalévání od shora dolů.

Formu poklepejte ze stran, případně s ní lehce ťukněte o pracovní plochu, abyste se zbavili bublinek a nechte zatvrdnout. Po vytvrdnutí, kdy proběhne termochemická reakce a hmota vychladne jí můžete jemně vyjmout z formy a nechat dotvrdit na stole.

 

Jak na terrazzo efekt? Hravě!

Uchvátily vás nejnovější trendy při výrobě bytových dekorací a chcete si je také vyzkoušet? Tak to jste tu správně! Mrkneme se na jednoduché postupy, jak na tyto efekty vyzrát. V tomto článku se podíváme na terrazzo efekt neboli na mozaiku.

Jak na terrazzo efekt? Hravě!

Jestli vás terrazzo uchvátilo stejně jako nás, pojďte si ho vyzkoušet. Není na něm nic složitého a za pár hodin máte originální dekorace hotové. Čeká nás výroba barevných chipsů, odlévání i broušení. S naším tajným tipem ale bude broušení hračka! Připraveni?

Fáze 1 - příprava chipsů

Tuto “patlací a lámací” fázi máme moc rádi. Je krásně uklidňující, a navíc není potřeba žádný speciální um. Prostě se na ní vyřádíte.

Připravte si pracovní plochu a vše, co budete při výrobě potřebovat. Co je potřeba mít připravené už víme z našeho článku “Jak pracovat s minerální pryskyřicí NatuResin ?”.

Namíchejte si potřebné množství minerální pryskyřice, obarvěte jí a v tenké vrstvě jí rozprostřete na pečící papír, nebo jinou nepřilnavou plochu. Pomoct si můžete špachtlí nebo obyčejnou kuchyňskou stěrkou. Hmotu nechte zatvrdnout a pusťte se do lámání. Prostě jí odlepte od pečícího papíru a rozmačkejte rukama. Takhle jednoduše máte připravené chipsy pro terrazzo! Skvělé, že?

Tip: Pokud chcete mít po broušení viditelné jen větší chipsy a ne i barevný prášek, který při drcení nevyhnutelně vznikne, stačí chipsy prosít kuchyňským sítkem. Prášek propadne a zůstanou jen samotné chipsy.

Fáze 2 - mícháme chipsy do hmoty a odléváme

Z našeho článku “Jak pracovat s minerální pryskyřicí NatuResin ?” už víte, jak by měla vypadat připravená pracovní plocha. Nebudeme se tedy zbytečně opakovat a jdeme rovnou do akce!

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

Máme připravené barevné chipsy. Co dál?

Namícháme si NatuResin v množství potřebném pro formu. Tato nová namíchaná várka může zůstat v základní bílé barvě, nebo jí můžete obarvit tak, aby vám ladila k barvě připravených chipsů.

Chipsy do ní zamícháme a vlijeme do formy. S chipsy nešetřete, jen ať je namíchaná hmota pořádně plná chipsů a hustá. Podle množství použitých chipsů bude vypadat i výsledný výrobek. Nezapomeňte po odlití s formou trochu párkrát klepnout, ať se vše usadí a vyženete tak co nejvíce bublinek. Formu poklepávejte i ze stran, případně vytvořte vibrace na pracovní podložce.

Tip: NatuResin minerální pryskyřici jde po zatvrdnutí velmi snadno nadrtit i z plastových míchacích kelímků. Pokud se vám nepodařilo dostat z kelímku úplně všechnu hmotu, vždy jí po zatvrdnutí můžete nalámat a znovu zpracovat při tvoření terrazzo výrobků.

Fáze 3 - brousím, brousíš, brousíme

Po vytvrdnutí hmoty výrobek brousíme s pomocí brusných papírů. Osvědčilo se nám broušení pod vodou nejdříve hrubším brusným papírem o zrnitosti 320 nebo podobně hrubým. Brousíme krouživými pohyby, abychom do výrobku nenadělali škrábance. Brousíme tak dlouho, dokud nejsou vidět naše barevné chipsy ukryté pod vrstvičkou neobarvené hmoty. Poté ještě jednou zbrousíme vyšší zrnitostí papíru cca 1000 nebo podobně hrubou, abychom zahladili hrubší povrch po předchozím brusném papíru.

Tip: Broušení je pro vás strašák a nechcete se kvůli němu pouštět do výroby? To by ale byla chyba, protože si broušení můžete o hodně ulehčit. Po úplném vytvrzení hmoty za zhruba 1-2 dny je hmota velmi tvrdá a je těžké jí brousit. Co s tím? Nic jednoduššího než výrobek na pár hodin namočit do vody. Po namočení se bude mnohem lépe brousit a půjde vám to raz dva!

Pro zkušenější doporučujeme brousit už chvíli po vyndání z formy. Výrobek je ale pořád celkem křehký, musíte tedy dávat pozor na jeho případné rozlomení nebo poškození.

Fáze 4 - máme hotovo!

A je to! Vidíte, jak snadné to bylo. Pokud chcete, můžete výsledný výrobek zalakovat jakýmkoliv matným transparentním lakem. Výrobek tak bude více odolný okolním vlivům.

Jak pracovat s minerální pryskyřicí NatuResin

Práce s NatuResin je zábavná a ke všemu jednoduchá! Stačí dodržet pár jednoduchých pravidel a můžete se těšit na krásné výrobky. V tomto článku si vysvětlíme, jak si nejlépe připravit pracovní místo, jak kreativní hmotu obarvit a kdy se můžeme radovat z hotového výrobku.

Jdeme na to!

Příprava pracovního místa a pomůcek

Před samotným mícháním složek si připravíme vše, co budeme potřebovat. Jedině tak budeme mít klid na samotné odlévání. Určitě nechceme po smíchání mrhat drahocenným časem při hledání barviček nebo forem. Na zpracování smíchané hmoty sice máme několik minut, ty ale rychle utečou, když budeme hledat a nebudeme připraveni.

Potřebujeme: 

 • podložku na pracovní plochu, například pečící papír nebo smršťovací fólii
 • digitální váhu
 • kelímky
 • špachtle
 • barvy určené pro barvení minerální pryskyřice NatuResin
 • silikonové formy
 • vodu
 • minerální pryskyřici NatuResin

 

S pomocí vodováhy se ujistěte, že máte pracovní plochu v rovině. Raději buďte předem připraveni, dorovnávání roviny totiž může být po odlití do forem složitá disciplína. Ačkoliv minerální pryskyřice nepřilne k pracovní ploše tak důkladně, jako epoxidová pryskyřice, stejně doporučujeme pracovní plochu zakrýt třeba pečícím papírem a vyhnout se tak případnému úklidu.

Na podložku si připravte silikové formy nejen na výrobky, které chcete vyrobit, ale také nějakou tu menší formičku navíc na případné zbytky. Nemáte formičku navíc? Nevadí! Pokud vám namíchaná hmota zbyde, nalijte ji v tenké vrstvě na pečící papír. Po vytvrdnutí jí nalámete a použijete při vytváření mozaiky neboli tzv. terrazzo efektu.

 

Dále si připravte barvy, které budete chtít použít. Základní barva neobarvené hmoty je bílá, ačkoliv ne úplně zářivě bílá. Mohlo by se zdát, že hmotu můžete obarvit jakoukoliv dostupnou barvou, ale není tomu tak. Minerální pryskyřice je z podstaty neprůhledná, a narozdíl od epoxidové pryskyřice se tak snadno neprobarvuje. Probarvení jen tak možné jen barvami s vysokou pigmentací, které jsou pro tuto hmotu ověřené a které najdete v naší nabídce. Výsledkem jsou příjemné, pastelové odstíny.

 

Připravte si také kelímky a špachtle a natočte si vodu do libovolné nádoby. Nádoba na vodu by měla ideálně mít zobáček, aby se dala nalévat s přesností na gramy.

Všechno připraveno? Jdeme na to!

Doprostřed váhy umístěte kelímek a váhu vynulujte. Kelímek musí být dostatečně velký, abyste v něm pohodlně smíchali obě složky.
NatuResin mícháme v poměru 100:27, to znamená 100 gramů prášku a 27 gramů vody.
Nedodržení poměru může mít za následek snížení pevnosti, pomalejší tvrdnutí a sníženou životnost výrobku.

Ideální prostředí pro míchání je teplota prostředí, hmoty a vody cca 20 °C. Prostředí by také nemělo být vystaveno přímému slunci, ani mít nadměrnou vlhkost vzduchu (cca nad 40 % vzdušné vlhkosti).

Míchací kelímek musí být suchý a čistý. Odvažte si zvlášť vodu a zvlášť suchou složku.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

Vždy přidáváme suchou složku do vody, nikoliv naopak. Vyhnete se tak nepromíchanému prášku v záhybech míchací nádoby. Za stálého míchání přidáváme postupně suchou složku, dokud se obě složky úplně nespojí a směs nebude tekutá a bez hrudek.

Po smíchání obou složek můžete přidat barvu z řady COLORFUN. Barvu doporučujeme přidávat v maximálním množství cca 2 % z celkové hmotnosti namíchané licí hmoty.

Pro probarvení skvěle fungují i barvy z řady Dye Solution, alkoholové inkousty a metalické prášky z naší nabídky. Nezapomeňte však, že po smíchání s NatuResin si metalické práškové barvy sice zachovají svoji barvu, nezachovají si ale svůj metalický nádech.

Kolik mám času na zpracování?

Doba zpracovatelnosti je cca 12 - 15 minut. S odléváním však neotálejte, ve větším smíchaném množství a v závislosti na teplotě hmoty i okolí může hmota zrát rychleji.

A co bublinky? Jak se jich zbavím?

Naplněnou formu lehce poklepávejte ze stran, případně vytvořte vibrace na podložce. Podpoříte tak uvolnění vzduchových bublin ze směsi, které vznikají při jejím míchání.

Za jak dlouho mohu výrobek vyndat z formy?

Na výrobek nemusíte dlouho čekat, do 40-60 minut jej můžete vyndat z formy. Při zrání se hmota díky termochemické reakci zahřeje a poté začne chladnout. Když je odlitek studený, můžete jej z formy velmi opatrně vyjmout. Pokud ale máte členitou formu, nebo formu s tenkými částmi, doporučujeme nechat NatuResin více dozrát a až pak vyjmout výrobek z formy. Tato kreativní hmota totiž tuhne rychle, dostatečně na vyndání z formy, proces tuhnutí však pokračuje ještě několik hodin, během kterých se dokonale vytvrdí.

Kdy zlomit výrobek, když chci druhou polovinu zalít epoxidovou pryskyřicí?

Výrobek doporučujeme zlomit ve chvíli, kdy jej vyjmete z formy, respektive krátce po vytvrzení. Později by to bylo velmi obtížné, za několik hodin se totiž hmota dokonale vytvrdí a není jí vůbec snadné rozlomit.


Chcete si přečíst něco o tom, jak spojit minerální a epoxidovou pryskyřici? Přichystali jsme pro vás na toto téma článek. Klikněte na něj zde .

Tip: Nevíte, jaké množství licí hmoty NatuResin budete potřebovat do vašich forem? Před odléváním si odvažte, kolik vody se vejde do vybrané formy. Tuto hmotnost vynásobte hodnotou 1,5 a máte přibližnou hmotnost suché složky potřebnou pro vytvoření vašeho originálního výrobku.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.