Jak vyrobit 3D postavičku z epoxidové pryskyřice

Roztomilé 3D postavičky se mohou stát milou dekorací, dárkem, klíčenkou nebo v kombinaci s podtáckem originálním stojánkem na šperky. Vytvořte si průhledné postavičky s květinami uvnitř, nebo plné barev a třpytek.

Co budete potřebovat pro výrobu

Formu na 3D postavičku
Pryskyřici
Barvu nebo metalický prášek do pryskyřice
Dekorační materiál
Spotřební materiál
Váhu

Postup výroby

 1. Na rovný, zakrytý povrch si připravte formu a pomocí lepící pásky ji zbavte případného prachu a nečistot. Povrch vyrovnejte ideálně s pomocí vodováhy. Pokud nebude podklad naprosto rovný, bude pryskyřice stékat k jedné straně.

 2. Namíchejte si potřebné množství pryskyřice a tvrdidla. Záleží na velikosti formy, ale pro běžnou postavičku je většinou potřeba cca 40-50 gramů namíchané pryskyřice. Na 3D postavičky nejčastěji používáme pryskyřici 5-five nebo pryskyřici Start 2.0.

 3. Pryskyřici vždy mícháme podle mísícího poměru uvedeného na jejím balení a obě složky odvažujeme na digitální váze s přesností na gram. Nezapomeňte si během práce s pryskyřicí chránit kůži, oči a dýchací cesty před kontaktem s pryskyřicí nebo jejími výpary. Obě složky důkladně míchejte ode dna a stírejte je ze stran kelímku (cca 3-4 minuty), pak přelijte namíchanou pryskyřici do nového kelímku a míchání zopakujte. Eliminujete tak špatně rozmíchaná místa, která by nemusela správně vytvrdnout.

 4. Pryskyřici si rozdělte do několika kelímků podle vašich potřeb a obarvěte jí, nebo přidejte dekorace. Se zpracováním neotálejte - pryskyřice je v kelímku většinou ve vyšším sloupci, než je doporučená maximální výška odlévání, a proto pryskyřice pracuje rychleji a mohla by v kelímku rychle vytvrdnout.

  Barvy použijte pouze několik kapek, sypké barvy zhruba v množství jako dvě hráškové kuličky. Barvy přidávejte a míchejte postupně, dokud nedosáhnete požadovaného odstínu.

  Velké množství barvy by mohlo negativně ovlivnit vlastnosti pryskyřice, maximální doporučené množství barvy ve smíchané pryskyřici jsou cca 2 %.

 5. Namíchanou a obarvenou pryskyřici nalijte do formy. Možností pro design postaviček je mnoho a záleží na vaší fantazii. Do postavičky můžete umístit dekorace nebo sušené květiny. Pokud je výška postavičky vyšší, než je doporučená výška odlévání vybrané pryskyřice, odlévejte jí po vrstvách po částečném nebo úplném vytvrzení předchozí vrstvy.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

Tip od Resin Studia
Formy na postavičky si rádi dáváme do plastové krabičky, abychom snížili nebezpečí rozlití po celé pracovní ploše, pokud by se nám povedlo do formy strčit a shodit jí.

 1. Po odlití do formy odstraňte povrchové bublinky pomocí zapalovače. Oheň nikdy nedržte nad pryskyřicí příliš dlouho, pouze s ním nad bublinkami přejeďte. Pokud byste oheň drželi příliš dlouho na povrchu formy, pryskyřice by se mohla připéct k formě a tím byste formu i výrobek poškodili.

  Bublinky vespod formy odstraňte například pomocí párátka. Dejte pozor také v rozích forem, kde se mohou bublinky držet.

 2. Výrobek zakryjte tak, aby do něj nepadal prach a nechte jej vytvrdnout. Formu můžete přikrýt například plastovou krabičkou, nebo okolo formy rozmístěte kelímky, na které položte karton.

Nevíte si rady, nebo chcete o práci s pryskyřicí zjistit více?

Navštivte nás v naší sekci Rady a tipy, kde se dočtete vše potřebné pro práci s pryskyřicí!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.